prevnext

Бичок-пуголовочок Браунера

Benthophiloides brauneri Beling et Iljin, 1927

Червона книга України Бичок-пуголовочок БраунераКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Окунеподібні. Perciformes.
Родина: Бичкові. Gobiidae.

Один з 2-х видів роду; єдиний вид роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Естуарні й гирлові частини річкових бас. та суміжні сильно опріснені прибережні ділянки пн.-зх. частини Чорного моря. Також Каспійське море. В Україні відзначений в гирлі Дунаю, Бузькому лимані біля Миколаєва, Пд. Бузі біля Нової Одеси, Дніпровському лимані та Дніпрі до Берислава і Каховки, також біля Херсона, зрідка в Одеській затоці в районі Чорноморки та Великого Фонтану.

Чисельність i причини її зміни:

Незначна. Причини не встановлені.

Особливості біології та наукове значення:

Тримається на певній відстані (до 15-20 м) від берега, на глибині 0,5-1,5, іноді 5,5 м в місцях з мулисто-піщаним дном, незначними розсипами каміння і домішками ракушняку. Може існувати в умовах як повільної течії, так і застою.

Морфологічні ознаки:

Тіло веретеноподібне, невисоке, трохи стиснуте з боків, покрите не налягаючою одна на одну лускою з дуже довгими шипиками, причому покрите лише частково посередині боків; черево, основи грудних плавців і передня частина спини голі; у статевозрілих самців тіло зовсім голе. На голові луска є лише на нижній задній частині щік і на зябрових кришках. Черевний присосок з розвиненим коміром, без лопатинок і торочки. На голові немає каналів бічної лінії. Передні ніздрі конічні, прилягають до верхньої губи, задні ніздрі дуже короткі, циліндричні. Рот з численними дрібними конічними загнутими всередину зубами. На верхній щелепі зуби крупніші й у дещо більшій кількості, ніж на нижній. Найбільша довжина тіла 6-7 см. Забарвлення тіла бурувате з притемненням на спині і посвітлінням на череві, поцятковане різними за формою дрібними темнуватими плямками і крапками до утворення мармурового малюнку. Характерними є три постійні поперечні широкі темнокавові смуги (перев'язки), які звужуються донизу. Є також трикутна основою до хвостового плавця менша за попередні смуга такого ж кольору. Темно забарвлені й основи грудних і хвостового плавців. Перед першим спинним плавцем є хвилясті бурі смужки і плямки, позаду від нього розпливчасті плями на боках. Верх і боки голови також поцятковані крапками. На боках щік по смужці, що тягнеться косо вниз назад від заднього краю очних орбіт до нижнього краю щік. Загальне забарвлення плавців блідо-бурувате. Темніше забарвлений перший спинний, менш інтенсивно другий, а також хвостовий, світліше - анальний і черевні плавці.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до списків МСОП.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислового значення не має.

Основні джерела інформації:

Beling, Iljin, 1927; Берг, 1949; Световидов, 1964; Смирнов, 1998; Каталог коллекций, 2003; Сабодаш, Процан, Смірнов, 2004; Мовчан, 2005.

Автор:

А.І. Смірнов

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков