prevnext

Бичок-пуголовок зірчастий

Benthophilus stellatus (Sauvage, 1874)

Червона книга України Бичок-пуголовок зірчастийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Окунеподібні. Perciformes.
Родина: Бичкові. Gobiidae.

Один з 20-ти видів роду, один з, вірогідно, 3-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Естуарні й гирлові частини річкових бас. та суміжні сильно опріснені прибережні ділянки Азовського моря. В Україні поширений в Азовському морі, відомий з Молочного лиману і Керченської протоки.

Чисельність i причини її зміни:

Точно невідома. Причини зміни чисельності. не встановлені.

Особливості біології та наукове значення:

У лиманах і морі знаходиться на піщаноракушнякових ґрунтах, а у ріках також на мулистих. Тримається на помітній глибині (до 4-8 м) і певному віддаленні від берега, на піщано-муловому, черепашниковому, іноді дещо зарослому макрофітами дні. Взимку відкочовує на глибші місця. Статеве дозрівання відбувається у віці одного року по досягненні довжини тіла 5 см і маси 3 г. Плідники завдовжки 5-10 см. Співвідношення статей рівне. Плодючість самок завдовжки від 5 до 8 см становить від 0,7 до 2,5 тис. ікринок. Розмноження відбувається неподалік від берега на мілководді при невеликій течії у квітні-червні. Ікра самками відкладається двома порціями у гнізда, побудовані самцями, які їх і охороняють. Після нересту плідники гинуть, особливо самки.

Морфологічні ознаки:

Тіло вміру подовжене, спереду дещо підвищене і ледь розширене, у задній половині помітно знижене і утоншене. У кутках рота по одній дуже широкій заокругленій складці-лопаті, часто з трьома фестонами. На підборідді доволі довгий широкий плоский з боків клиновидний вусик. На щоках кісткові пластинки з зірчастими шипуватими горбками, по боках тім'я і потилиці доволі крупні зірчасті горбки. Найбільша довжина тіла самців 10,7-13,5 см, самок 8,9-11 см, тривалість життя до 3 років. Забарвлення в основному сіре з деяким притемненням на спині, де наявні три коричнево-бурі перев'язки; є ряд малих плямок уздовж середньої лінії боку тіла. На другому спинному, грудних і хвостовому плавцях ряди дрібних бурих плямок.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Не здійснювалися.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислового значення не має.

Основні джерела інформації:

Ильин, 1927а; Мельников, 1955; Модухай-Болтовской, 1960; Виноградов, 1960; Световидов, 1964; Пинчук, 1965; Билько, 1965; Лапицкий, 1970; Калинина, 1976а; Пинчук, 1980; Каталог коллекций, 2003; Сабодаш, Процан, Смірнов, 2004; Мовчан, 2005.

Автор:

А.І. Смірнов

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков