prevnext

Арноглось середземноморська, Камбала Кесслера

Arnoglossus kessleri Schmidt, 1915

Червона книга України Арноглось середземноморська, Камбала КесслераКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Камбалоподібні. Pleuronectiformes.
Родина: Арноглосові, Ромбові. Bothidae.

Один з 20-ти видів роду; єдиний вид роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Сх. частина Середземного і Чорне море. В Україні відзначається у Чорному морі вздовж пд.-зх. і пд.-сх. берегів Кримського п-ва, зокрема й в р-ні Феодосії.

Чисельність i причини її зміни:

Мала. В окремі роки трапляються поодинокими особинами. Причини зміни чисельності - забруднення акваторії Чорного моря, що негативно впливає на розвиток ікри, та вилов неводами без вирізнення серед інших риб.

Особливості біології та наукове значення:

Живе у придонних шарах шельфової зони моря поблизу морського узбережжя біля дна, на ділянках моря з помірною солоністю води у 1820%, на глибинах від 3 до 65 м (частіше близько 20 м), на піщаному та піщано-гальковому ґрунті. Після зимівлі на глибині ранньою весною підходить ближче до берега для нагулу й розмноження. Плідники завдовжки 4-7 см. Нерест порційний, відбувається з червня до середини вересня за середньодобової температури води 18-23°С, у прибережній смузі з твердим піщаним дещо зарослим дном, на глибині 3-7 м. Ікра відкладається на дно. Ікринки, маючи кожна по жировій краплі, спливають у товщу води, де й розвиваються. В міру росту та розвитку мальків відбувається перехід у положенні їхнього тіла від звичайного для риб до положення на дні правим боком; обидва ока переміщуються на лівий бік голови; відбувається перехід від пелагічного до придонного способу життя. Відповідним є перехід у живленні від плактонного до бентосного.

Морфологічні ознаки:

Тіло овально-довгасте, доволі високе, сильно стиснуте з боків, цілком покрите відносно великою, слабко гребенеподібною при своїй основі легко спадаючою лускою, яка поширюється й на голову, за винятком щелеп і ділянки навколо ніздрів. Обидва ока на лівому боці голови. Рот косо-верхній. Зуби на щелепах дрібні, без іклів. Спинний плавець починається спереду очей, над передніми ніздрями, його передні промені не подовжені. 10 передніх променів у спокійному стані підігнуті на сліпий (правий) бік. Кінці передніх променів вільні. Парні плавці довші на лівому, зрячому боці, ніж на правому сліпому. Черевні плавці починаються на самому кінці мисоподібного виступу. Найбільша довжина тіла 7-9 см. Забарвлення очного боку сіро-жовтувате, під колір піску, з дрібними чорними плямами і крапками по голові, тулубу й променям непарних плавців. Сліпий бік світлий.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесена до ЧКУ, 1994. Треба заборонити вилов, виявити місця перебування і встановити в них заповідний режим.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислового значення не має.

Основні джерела інформації:

Световидов, 1964; Каталог колекцій, 2003; Мовчан, 2006.

Автор:

А.І. Смірнов

Малюнок (фото):

О.А. Задніпрян