prevnext

Тритон Кареліна

Triturus karelinii (Strauch, 1870)

Червона книга України Тритон КарелінаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Земноводні. Amphibia.
Ряд: Хвостаті земноводні. Caudata.
Родина: Саламандрові. Salamandridae.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Схід Балканського п-ва, Туреччина, Передкавказзя, Пн. Кавказ, пн. Іран. В Україні - на пд. Криму від м. Севастополя до м. Алушти, на пн. - приблизно до м. Сімферополя і Бахчисарая.

Чисельність i причини її зміни:

На місцях розмноження від 5-15 і більше на 100 м берегової лінії до 40-50 особин на 50-70 м. Зміни чисельності зумовлені трансформацією біотопів, зникненням та забрудненням нерестових водойм.

Особливості біології та наукове значення:

З'являються на нересті у водоймах гірсько-лісової зони у березні, в них знаходяться до серпня, характерною є денна активність. На суші сховищами служать щілини під корою повалених дерев та пнів, порожнини під каменями. Приблизно у жовтні йдуть на зимівлю, яка, найвірогідніше, відбувається у таких самих сховищах, хоча можуть зимувати у водоймах.

Морфологічні ознаки:

Забарвлення від темно-брунатного до світло-жовтого тла з темними плямами, на оранжево-жовтому череві - чорні плями. Горло зазвичай яскраво-жовте (інколи до червонуватих відтінків) з темними плямами. Шкіра грубозерниста. Два ряди піднебінних зубів вигнуті й розходяться у задній частині. В сезон розмноження у самців розвинений спинний гребінь, його перерва при переході на хвіст не дуже виразна, клоака темна (у самок світла), довжина тіла (з хвостом) близько 130 мм. У квітні-травні самка відкладає на рослини (глибина 10-25 см) до 190 ікринок. Метаморфоз - у другій половині серпня, інколи зимівля відбувається на стадії личинки. Статева зрілість настає у 5-6 років.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

ЧКУ (категорія "Вразливі види"), Додаток II Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (категорія "Види, що підлягають особливій охороні"), Червона книга хребетних Міжнародного союзу охорони природи (МСОП).Зберігаються на природоохоронних територіях, спеціальні заходи збереження відсутні.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Щербак, 1966; Arntzen, Borkin, 1997; Межжерин и др., 1998; Писанец и др., 2005; Писанець, 2007.

Автор:

Є.М. Писанець

Малюнок (фото):

Є.М. Писанець