prevnext

Тритон альпійський

Mesotriton alpestris (Laurenti, 1768)

Червона книга України Тритон альпійськийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Земноводні. Amphibia.
Ряд: Хвостаті земноводні. Caudata.
Родина: Саламандрові. Salamandridae.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Центральна та Пд. Європа. В Україні - Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська та Чернівецька обл.

Чисельність i причини її зміни:

У Карпатському регіоні - 3-7 ос./м2. Гинуть від автотранспорту при розмноженні у водоймах на путівцях. Забруднення водойм, вилучення з комерційною метою і інтродукція чужорідних видів риб зменшують чисельність і розмаїття.

Особливості біології та наукове значення:

Вихід з зимівлі - в березні на менших висотах та у квітні в горах. Мешкають поблизу водойм на висоті 400-2000 м у гірсько-лісовій зоні і на полонинах. Листяну підстилку, щілини та порожнини під каменями, колодами, корчами використовують як прихистки та місця для зимівлі.

Морфологічні ознаки:

У самців у шлюбний період на чорно-бурому тлі інтенсивні блакитні плями, по боках тулуба брунатно-сріблясті смуги з дрібними чорними плямами з блакитною оторочкою, черево помаранчеве; забарвлення самки не таке яскраве. У самців є невеликий спинний гребінь, клоакальні губи розвинені, оранжевого кольору. Довжина тіла разом з хвостом - близько 80 мм у самців і 90 мм у самок. Піднебінні зуби у передній частині зближені, в дистальній розходяться. Під час перебування у водоймах шкіра гладка, на суші - зерниста. У травні-червні самка на глибині 10-50 см прикріплює короткі ікряні шнури (120-250 ікринок) до підводних рослин, кілок або каміння. Тривалість метаморфозу - 3-4 місяці. Личинки інколи здатні до розмноження (педоморфоз). Статева зрілість настає на 3-4-му році.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

ЧКУ (категорія "Вразливі види"); Додаток III Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (категорія "Види, що підлягають охороні"), Червона книга хребетних Міжнародного союзу охорони природи (МСОП). Збереження здійснюється на природоохоронних територіях на загальних умовах; потрібні заходи щодо заборони відлову.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Щербак, Щербань, 1980; Zuiderwijk, 1997; Мисюра, Марченковская, 2001; Писанец и др., 2005; Смірнов, Хлус, 2005; Писанець, 2007.

Автор:

Є.М. Писанець

Малюнок (фото):

Є.М. Писанець