prevnext

Полоз візерунковий

Elaphe dione (Pallas, 1773)

Червона книга України Полоз візерунковийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Плазуни. Reptilia.
Ряд: Змії. Serpentes.
Родина: Вужеві. Colubridae.

Один з 10 видів роду; один з 2 видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Один з найпоширеніших видів плазунів Палеарктики. Ареал простягається від сх. України через пд. регіони колишнього СРСР до Далекого Сходу і Кореї. В Україні у теперішній час трапляється спорадично лише на сх. степової зони (достовірні знахідки відомі з Донецької та Луганської обл.).

Чисельність i причини її зміни:

Один з найбільш рідкісних видів плазунів фауни України. Зазвичай трапляються поодинокі особини, у "Стрільцівському степу" спостерігали до 2 особин за денну екскурсію, у РЛП "Краматорський" та на прилеглих територіях - 0,3-1,3 особини на 1 км маршруту. Причини зміни чисельності: антропогенна зміна ландшафту, масова загибель на автошляхах під час весняних та осінніх міграцій, знищення або відловлювання людиною.

Особливості біології та наукове значення:

Активний з початку квітня до кінця вересня - першої половини жовтня. Ховається у норах гризунів, щілинах під камінням, серед коріння, у тріщинах ґрунту. Досить спритна змія, добре лазить по вертикальних опорах, охоче плаває. Живиться гризунами, пташенятами та яйцями птахів, плазунами, рідше земноводними, дрібною рибою та комахами. Парування відбувається в кінці квітнятравні. В кінці червня-липні самка відкладає 10-15 яєць (за спостереженнями поза Україною - 5-24). Неотруйний.

Морфологічні ознаки:

Змія середніх розмірів: в Україні довжина тулуба не перевищує 97 см, довжина хвоста - 19,5 см. Луска з реберцем, навколо середини тулуба зазвичай 23 або 25 рядів лусок, рідше 21 або 27. Верхня сторона тіла з чотирма нечітко вираженими буруватими смугами з темними дрібними плямами. Нижня сторона тіла сірувато-жовтувата або сірувато-рожева з дрібними сірими або майже чорними плямами. На голові характерний темний візерунок.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється у Луганському ПЗ ("Стрільцівський" і "Провальський степ"), НПП "Святі гори", РЛП "Краматорський" та "Клебан-Бик". Необхідно включити до складу заказників та заповідників всі території, де збереглися відносно чисельні популяції виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вид успішно розводять у Тульському екзотаріумі (Росія).

Господарське та комерційне значення:

Як вид, що утримується у неволі аматорами, має певне комерційне значення. Знищенням мишоподібних гризунів може приносити деяку користь сільському господарству.

Основні джерела інформації:

Таращук, 1959; Банников и др., 1977; Котенко, 1983, 1985, 1987, 1992 а; Ананьева и др., 1998; Власенко, Тараненко, 2002, 2003; Рябов, 2003; Котенко, Кондратенко, 2005; Мороз, 2005; Котенко, Курячий, 2008; Курячий, Тупиков, 2008; Загороднюк, Заїка, 2009.

Автор:

Т.І. Котенко, К.В. Курячий

Малюнок (фото):

Ю.В. Кармишев