Полоз леопардовий
Zamenis situla (Linnaeus, 1758)
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Плазуни. Reptilia. |
Ряд: | Змії. Serpentes. |
Родина: | Вужеві. Colubridae. |
Один з 5 видів роду; один з 2 видів роду у фауні України. До 2002 р. розглядався у складі роду лазячих полозів - Elaphe Fitzinger, 1832.
Природоохоронний статус виду:
Зникаючий
Ареал виду та його поширення в Україні:
Ареал охоплює Балкани, Малу Азію, пд. Апенінського п-ва та деякі о-ви Середземного моря. В Україні поширений на пд. березі Криму від Севастополя до Феодосії та в теплих місцевостях в межах Головного та Внутрішнього пасом Кримських гір, де простежений на висоті до 600-750 м н. р. м. Охоче заселяє руїни в межах населених пунктів.
Чисельність i причини її зміни:
Зазвичай трапляються поодинокі особини. Локально щільність популяцій може досягати 2-9 екз./га. Чисельність багатьох популяцій стабільна, проте загалом у Криму має тенденцію до скорочення. Середземноморський релікт на пн. межі ареалу. Особливо вразливий через низьку плодючість. Причини зміни чисельності: руйнування місць перебування при забудові і розорюванні приморських терас і гірських долин та браконьєрський промисел.
Особливості біології та наукове значення:
Активний з березня до листопада включно. В денний час найчастіше трапляється в шлюбний період (в квітні-травні) та перед зимівлею. В спекотний період року переважає сутінкова та нічна активність. Схованки - тріщини скель, мури з дикого каменю, нори гризунів, дупла дерев. Живиться дрібними ссавцями, птахами та ящірками. Єдина за сезон кладка з 2-5 яєць - в кінці червнялипні. Молодь з'являється в серпні-вересні. Неотруйний.
Морфологічні ознаки:
Струнка змія загальною довжиною до 1,1 м. Основний колір верхньої сторони тіла сірий або світло-бурий. Трапляються два типи забарвлення спини: плямистий, з 1-2 рядами червоно-бурих плям (var. leopardina), та смугастий, з 2 вохряними смугами вздовж хребта (var. situla). Черево світле з чорними плямами або майже чорно-буре. Луска тулуба гладенька. Навколо середини тіла 27 рядів лусок.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Перебуває під особливою охороною Бернської конвенції (додаток ІІ). Охороняється у ПЗ Ялтинському гірсько-лісовому, "Мис Мартьян", Кримському та Карадазькому. Для підтримання чисельності виду рекомендовано концентрацію в заповідниках змій, виловлених у найближчих населених пунктах. Для збереження гірських популяцій необхідне поліпшення охоронного режиму заказників "Байдарський" і "Мис Айя" та заповідання масиву ялівцевого лісу у Кизилташській гірській котловині. Бажаним є створення в Україні розплідника для полозів.
Господарське та комерційне значення:
Через нечисленність господарського значення не має. Має значну комерційну цінність і цілеспрямовано виловлюється.
Основні джерела інформації:
Щербак, 1966; Шарыгин, 1983, 1985, 1988; Кукушкин, Utiger et al., 2002; Рябов, 2003; Цвелых, 2004; Кукушкин, 2004 а, 2006 в, 2007, 2008; Кукушкін, 2006 б; Kukushkin, 2008.
Автор:
О.В. Кукушкін, О.М. Цвелих
Малюнок (фото):
М.М. Бескаравайний