prevnext

Гуска мала (гуска білолоба мала)

Anser erythropus (Linnaeus, 1758)

Червона книга України Гуска мала (гуска білолоба мала)Карта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Гусеподібні. Anseriformes.
Родина: Качкові. Anatidae.

Один з 4-х видів роду, зокрема у фауні України. Підвидів не утворює.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Внутрішні тундри і лісотундри Євразії від Норвегії до Чукотського хребта. Зимує на Пд.-сх. Каспії, у Азово-Чорноморському р-ні, пн.-зх. Європі, Китаї. В Україні під час міграцій зрідка трапляється по всій території, регулярніше у Пн.-зх. Приазов'ї, де обмежено може залишатися і на зимівлю. Також зрідка зимує у пд. частині Сивашу.

Чисельність i причини її зміни:

Трапляється на прольоті окремими групами по 3-7, зрідка до 20-30 ос., іноді зграями до 50-300 ос., переважно з іншими видами гусей. Світова чисельність не перевищує 30 тис. ос. Останніми роками відбувається збільшення чисельності виду на міграціях та зимівлі у пн.-зх. Приазов'ї, що пов'язано з погіршенням умов зимівлі на Каспії. До причин зміни чисельності належать: трансформація біотопів у місцях зимівлі, браконьєрство, винищення під час линяння на місцях гніздування, розлякування птахів у репродуктивний період.

Особливості біології та наукове значення:

Весняна міграція в Україні з середини березня до початку травня. Восени з'являється в середині або кінці вересня. В Азово-Чорноморському р-ні трапляється до грудня. Гніздові біотопи - схили берегів річок, вкриті густою рослинністю. На зимівлі та міграціях тримається різних типів водойм. Живиться переважно рослинною їжею.

Морфологічні ознаки:

Маса - 1,3-2,3 кг, довжина тіла - 51-60 см, розмах крил - 1215-1340 мм. У дорослого тулуб темно-бурий, черево і підхвістя білі, на лобі велика біла пляма (заходить на тім'я), навколо ока голе жовте кільце; дзьоб (коротший за 40 мм - головна відмінність від гуски білолобої) та лапи рожеві. Молоді птахи буруваті, без білої плями на лобі.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до ЧКУ (1994), Європейського червоного переліку, у Додаток І Директиви Ради Європи про охорону диких птахів, у Додаток І Боннської конвенції, Додаток II Бернської конвенції і угоди AEWA. Виконується міжнародна програма реінтродукції в природу в Лапландії. В Україні разом з іншими водоплавними птахами охороняється на об'єктах природно-заповідного фонду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Успішно розмножується в умовах неволі, але в Україні не розводять.

Господарське та комерційне значення:

Раніше була об'єктом спортивного полювання.

Основні джерела інформації:

Сыроечковский, 1990; Лисенко, 1991, 2000; Гуртовая, 1995; Морозов, 1995; Дегтярев, Перфильев, 1996; Морозов, Поярков, 1996; Фесенко, Архипов, 1996; Derek, Rose, 1996; Jesper Madsen., 1996; Андрющенко, Горлов, Лысенко и др. 1998; Костин та ін., 1998; Рединов, 1999; Лебедь, Мерзликин, 2004; Тараненко и др., 2004.

Автор:

В.І. Лисенко, Г.Г. Гаврись

Малюнок (фото):

І.І. Землянських