prevnext

Лебідь малий

Cygnus bewickii Yarrell, 1830

Червона книга України Лебідь малийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Гусеподібні. Anseriformes.
Родина: Качкові. Anatidae.

Один з 7-ми (за ін. джерелами, 6-ти) видів роду; один з 3-х видів роду у фауні України. Деякими дослідниками вважається підвидом лебедя американського - С. colbianus bewickii.

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

В Україні не гніздиться. Окремі особини зимують на пн. узбережжі Азовського моря (Молочний лиман, Обитічна затока). Відомі зальоти у Полтавську, Волинську та ін. обл. Гніздиться в тундровій смузі Євразії, на о-вах Колгуєв, Вайгач, Пд. (Нова Земля). Зимує на Британських о-вах, пн.-зх. узбережжі Європи (Нідерланди, Німеччина), пд. узбережжі Каспійського моря, на узбережжі Пд.-сх. Азії (Японія, Китай).

Чисельність i причини її зміни:

Незначна. Трапляється окремими групами по 3-5, зрідка до 20 ос. На чисельність впливають господарське освоєння тундри та браконьєрство.

Особливості біології та наукове значення:

На зимівлі тримається разом з іншими видами лебедів, рідше - окремими зграями та сімейними групами на відкритих солоних водоймах. Відлітає з місць зимівлі у березні (в цей час трапляється у внутрішній частині України). Гніздиться на озерах низинних тундр, у рослинному покриві яких домінують осоки. Під час перельотів зупиняється на великих водоймах, у заплавах річок, в береговій зоні моря. В Україні у другій половині XX ст. зареєстрований тільки на узбережжі Азовського моря. Живиться переважно рослинною їжею.

Морфологічні ознаки:

Маса—4,9-6,5 кг, довжина тіла - 107-132 см, розмах крил - 173-200 см. Дорослий птах білий з чорними лапами та двоколірним дзьобом (основа жовта, від ніздрів до кінця - чорний). Молодий птах попелясто-сірий.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Внесено до ЧКУ (1994), Додаток ІІ Бернської та Додатки І і ІІ Боннської конвенцій, Резолюції № 6 Бернської конвенції (2 категорія); переліку заборонених для полювання видів в Україні. Охороняється разом з іншими водоплавними птахами у заказниках загальнодержавного значення "Молочний лиман" та "Обитічна коса".

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Успішно розмножується у зоопарках та розплідниках.

Господарське та комерційне значення:

Не має, лише іноді здобувається мисливцями.

Основні джерела інформації:

Гавриленко, 1960; Степанян, 1975; Кищинский, 1979; Лысенко, 1991; Сабиневский, 1985; Минеев, 1986; Derek, Rose, 1996.

Автор:

В.І. Лисенко

Малюнок (фото):

І.І. Землянських