prevnext

Нерозень

Anas strepera Linnaeus, 1758

Червона книга України НерозеньКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Гусеподібні. Anseriformes.
Родина: Качкові. Anatidae.

Один з видів політипного роду; один з 8 -ми видів у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Рівнинні р-ни Пн. Америки; у Євразії від пд. Скандинавії, Голландії, пд. Великобританії, на сх. до центральних р-нів Пн.-Сх. Китаю. В Україні гніздовий ареал мозаїчний: охоплює долини Дністра, Дніпра, Прип'яті, у дельті Дунаю, пн. узбережжя Азовського та Чорного морів.

Чисельність i причини її зміни:

Загальноєвропейська популяція - до 96 тис. пар, за останні 30 років чисельність суттєво скоротилась. Сучасна чисельність виду в Україні коливається в межах 650-1400 пар. Різке скорочення відбулось на о-вах Чорноморського заповідника, по берегах більшості лиманів Азово-Чорноморського узбережжя, а також на Поліссі. Зменшення розмірів гніздової популяції, навіть на територіях природних заповідників та національних парків (Чорноморський, Дунайський, Шацький НПП), пов'язано зі значним погіршенням стану гніздових біотопів та впливом хижаків.

Особливості біології та наукове значення:

Весняна міграція у березні-квітні. Заселяє заплави рік, особливо вологі луки та пасовища біля берегів поліських озер, лиманів пн. узбережжя Азовського і Чорного морів, о-ви Чорноморського біосферного заповідника, Сивашу. Будівництво гнізд та відкладання яєць тривають з середини квітня до першої декади травня. Гніздо влаштовує на відкритих ділянках серед трави, уникає чагарників. Насиджує самка. Тривалість інкубації 24-26 діб. Кладка 8-12 яєць. Пташенята з'являються протягом червня. Підйом на крила у віці 45-50 діб. Відлітають у кінці серпня - першій декаді жовтня. Фітофаг.

Морфологічні ознаки:

Довжина тіла: 481-558 мм, крила: 242-276 мм. Маса самців: до 650-1000 г, самок: 550-850 г. Виражений статевий диморфізм. Самці та самки мають бурувато-сіру голову з темними дрібними рисками. Спина у самців сіро-бура, підхвістя і надхвістя чорні, на крилах "дзеркальце" білого та каштанового кольорів, яке є також і у самок, але меншого розміру. У самок спина, груди та боки тулуба темно-бурі з іржавими поперечними смужками, нижня частина грудей і черево білувато-іржаві, хвіст іржасто-рудий.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Оберігається Бернською (Додаток ІІІ) та Боннською (Додаток ІІ) конвенціями. Охороняється на природно-заповідних територіях (Чорноморський, Дунайський БЗ, Шацький НПП). Необхідні спеціальні плани для підтримки природних рослинних формацій на територіях природно-заповідного фонду та вологих луках у долинах річок.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

В минулому був мисливським видом.

Основні джерела інформації:

Страутман,1963; Іванов,1976; Костин,1983; Лысенко, 1991; Snow, Perrins,1998; Gorban, Flade, 2000; Birds in Europe..., 2004.

Автор:

Т.Б. Ардамацька, І.М. Горбань

Малюнок (фото):

І.І. Землянських