prevnext

Пухівка (гага)

Somateria mollissima (Linnaeus, 1758)

Червона книга України Пухівка (гага)Карта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Гусеподібні. Anseriformes.
Родина: Качкові. Anatidae.

Один з 4-х видів роду; єдиний вид роду у фауні України, представлений номінативним підвидом.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Гніздовий ареал охоплює пн. узбережжя і о-ви Євразії та Пн. Америки. В Україні гніздиться на о-вах Ягорлицької, Тендрівської та Джарилгацької заток, на Кінбурнській косі та о. Березані. В означених районах, а також у прибережній зоні Одеської обл. та дуже рідко в українській частині дельти р. Дунаю зимує частина популяції.

Чисельність i причини її зміни:

Гніздову популяцію у Європі оцінено в межах 840 тис. - 1 млн. 200 тис. пар, зимівельну - 1 млн. 700 тис. ос. На о-вах Ягорлицької і Тендрівськії заток Чорноморського БЗ гніздиться 1,2-2 тис. пар, в РЛП "Кінбурнська коса" - близко 100 пар, у інших місцях - поодинокі пари. В останні роки чисельність зменшується. У р-ні Чорноморського БЗ кількість гніздових пар знизилась до 670-700. На зимівлю залишається від 500 до 2 тис. ос., раніше реєстрували до 8 тис. ос. Причини зміни чисельності - погіршення екологічного стану Чорного моря, епізоотії у гніздових поселеннях, знищення кладок мартином жовтоногим.

Особливості біології та наукове значення:

У місцях гніздування з'являється у березні. Гніздові біотопи - низькі о-ви і узбережжя з заростями очерету та трав'яної рослинності. Гнізда частіше влаштовує в очереті, рідше у лободі, кінському щавлі та заростях інших трав'яних рослин у прибережній зоні. Інколи утворює колонії. У повній кладці 3-8 яєць (найчастіше - 5-6). Насиджування триває 28-30 днів. Перші пташенята з'являються у кінці квітня - на початку травня. Живиться молюсками (головним чином мідіями), дрібними крабами та іншими ракоподібними. Основний ворог - мартин жовтоногий, який знищує яйця і пташенят.

Морфологічні ознаки:

Довжина тіла 57-71 см. Розмах крил 80108 см. Маса тіла 1,2-2,8 кг. Самець у шлюбному вбранні: голова зверху чорна, знизу біла; на потилиці і задній частині щік зеленкуваті плями, верх і плями ззаду на боках тулуба білі, воло рожевувато-кремове, решта тулуба чорна; дзьоб зеленкувато-оливковий, на кінці - білий. Самка темно-бура, пера тулуба і покривні пера крил з рудуватою або вохристою облямівкою. Молода особина забарвленням схожа на самку.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Включено у ЧКУ (1994), угоди AEWA, Додаток ІІІ Бернської конвенції, а також у Додаток ІІ Боннської конвенції. Охороняється на території Чорноморського біосферного заповідника, РЛП "Кінбурнська коса".

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Проводилось на стаціонарі у с. Мартовому Печенізького р-ну Харківської обл.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Андрющенко, Грінченко, 1998; Ардамацкая, 1991, 2001; Петрович, 1999, 2000; Яремченко, Рибачук, 1999; Rudenko, Yaremchenko, 1999; Петрович, Деркач, 2003; Петрович и др., 2005.

Автор:

О.А. Яремченко, А.Г. Руденко

Малюнок (фото):

І.І. Землянських