prevnext

Крех середній (крех довгоносий)

Mergus serrator Linnaeus 1758

Червона книга України Крех середній (крех довгоносий)Карта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Гусеподібні. Anseriformes.
Родина: Качкові. Anatidae.

Один з 7-ми видів роду; один з 3-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Гніздова область - Пн. Америка та Євразія. В Україні. Ізольовано гніздиться і зимує на Азово-Чорноморському узбережжі.

Чисельність i причини її зміни:

У Європі - 220 тис. ос. У Чорноморському БЗ, в 1970-1980 рр. гніздилося до 900 пар, 2005-2009 рр. - не більше 15-40 пар. Ще до 100 пар гніздиться навколо заповідника, 16-46 пар на Лебединих о-вах, біля 70 пар на о-вах Джарилгацької затоки, біля 10 гніздиться на Обитічній косі. Зниження чисельності, вірогідно, викликане погіршенням стану заток Чорного моря (забруднення, нестабільна кормова база). Через шторми та високий рівень води у затоках руйнуються острови або затоплюються колонії. Існує велика конкуренція за місця гніздування з масовими видами мартинів, які нищать кладки та пташенят. Можлива також велика смертність дорослих птахів у рибальських сітках.

Особливості біології та наукове значення:

Частково осілий вид. Біля місць гніздування з'являється у березні-квітні. Віддає перевагу низьким островам з густим очеретом або трав'яною рослинністю. Початок гніздування в травні-червні. Гніздиться у заростях рослинності. У кладці 4-14 яєць. Насиджує лише самка, 28-31 день. Пташенята з'являються у червні-липні. Осіння міграція виражена слабо. Основу живлення складають риби, молюски та ракоподібні.

Морфологічні ознаки:

Довжина тіла: 522-610 мм. Маса тіла в осінній період: 870-1170 г. Дзьоб вузький загострений з зубчиками по краях. У дорослих птахів на голові "чуб". Шия і тулуб видовжені з далеко відставленими назад ногами. У шлюбному вбранні у самця голова та верхня частина шиї чорні з зеленим металічним полиском, нижня частина шиї, воло, груди вохристі, верхня частина спини чорна, решта спини сіра. Низ тулуба та "дзеркальце" білі. У самки голова руда, через білі великі покривні першорядні махові пера та "дзеркальце" проходить чорна смуга.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Знаходиться під охороною Бернської (Додаток ІІІ) та Боннської (Додаток ІІ) конвенцій, угоди AEWA, занесено до ЧКУ (1994). Охороняється на території Чорноморського біосферного заповідника, РЛП "Кінбурнська коса" та інших об'єктах ПЗФ. Необхідне посилення режиму охорони в межах гніздового ареалу, розширення площі існуючих та створення додаткових об'єктів ПЗФ, організація моніторингу та вивчення біології виду, підвищення обізнаності населення.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

В Україні спроби вирощування в умовах, близьких до природних, закінчились невдачею.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Клименко, 1950; Исаков, 1952; Ардамацкая, 1958, 1963, 1984; Смогоржевський, 1959; Костин, 1983; Лысенко, 1990; ЧКУ, 1994; Національний план..., 2000; Руденко, Яремченко, 2000, 2005; Сиохин, 2000; Delany, Scott, 2002; Кошелев и др., 2003;.

Автор:

А.Г. Руденко, О.А. Яремченко

Малюнок (фото):

І.І. Землянських