Скопа
Pandion haliaetus (Linnaeus, 1758)
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Птахи. Aves. |
Ряд: | Соколоподібні. Falconiformes. |
Родина: | Скопині. Pandionidae. |
Вид монотипного роду та монотипної родини
Природоохоронний статус виду:
Зникаючий
Ареал виду та його поширення в Україні:
Майже всі континенти, окрім Антарктики, Пд. Америки і більшої частини Африки. Вся територія України входить до гніздового ареалу виду. Під час міграцій трапляється по всій території країни.
Чисельність i причини її зміни:
Сучасна чисельність в Україні становить не більше 1-2 пар. Зменшення чисельності виду відмічається з початку ХХ ст. У 1980-1990 рр. було відомо два жилих гнізда в заплаві р. Десни (Чернігівська, Сумська обл.) та одне на Корнинському водосховищі (Житомирська обл.). Також перебування скопи передбачалось у заплаві р. Тетерев (Житомирська обл.) та Рівненському ПЗ. Зараз достовірно відомі два жилих гнізда у Волинській обл., обидва - на територіях ПЗФ загальнодержавного значення: Черемський ПЗ (з 2006 р.) та НПП "Прип'ять-Стохід" (з 2008 р.). Причини зниження чисельності: знищення гнізд під час санітарних рубок лісу; браконьєрство; вирубування старих суховерхих дерев, що можуть слугувати для влаштування гнізд; забруднення водойм, погіршення кормової бази.
Особливості біології та наукове значення:
Гніздовий перелітний птах. Перші птахи можуть з'являтися на початку березня; основний проліт у третій декаді березня - другій декаді квітня. Оселяється поблизу великих водойм, мало відвідуваних людиною. Гніздо розміщують на високих деревах на верхівці або товстих бічних гілках крони. У кладці 2-3 яйця (початок травня). Насиджує переважно самка, 33-35 діб. Пташенята залишають гніздо через два місяця після вилуплення. Осіння міграція з кінця серпня до початку листопада (у Криму - до початку грудня). Живиться переважно рибою. При відсутності основного корму може здобувати земноводних, птахів, дрібних ссавців.
Морфологічні ознаки:
Маса тіла - 1,1-2 кг, довжина тіла - 55-70 см, розмах крил - 145-170 см. Самка за розмірами дещо більша від самця, за забарвленням не відрізняється. Хижий птах, більший за середні розміри. Верх бурий з невеликою плямистістю; низ білий. Крила знизу сірувато-білі з чорними кінцями і темними смугами. Хвіст світлий, короткий, з темними смугами. У польоті здалеку нагадує великого мартина.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Занесено до ЧКУ (1994), списків CITES (Додаток ІІ), Бернської (Додаток ІІ) та Боннської (Додаток ІІ) конвенцій. В Україні охороняється на об'єктах ПЗФ по всій території.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Розмноження птахів у неволі в Україні не проводилось. У Пн. Америці проведені успішні експерименти з вирощення пташенят скопи, які були взяті з гнізда, з наступним випуском у природу.
Господарське та комерційне значення:
Відомостей немає.
Основні джерела інформації:
Зубаровський, 1977; Костин, 1983; Hagemejer E.J.M. & Blair, 1997; Gavris, 1999; Горбань та ін., 2003; Birds in Europe, 2004; Гаврись та ін., 2007.
Автор:
Г.Г. Гаврись, М.В. Химин
Малюнок (фото):
І.І. Землянських