prevnext

Яструб коротконогий (тювик європейський)

Accipiter brevipes (Severtzov, 1850)

Червона книга України Яструб коротконогий (тювик європейський)Карта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Соколоподібні. Falconiformes.
Родина: Яструбові. Accipitridae.

Один з видів політипного роду; один з 3-х видів у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд. Сх. Європи, Зх. Азія (Мала Азія, Закавказзя). Зимує на Близькому Сході та у Пн.-зх. Африці. В Україні гніздиться виключно в Луганській обл. (долина р. Сіверського Дінця та пониззя його притоки - р. Деркула).

Чисельність i причини її зміни:

Протягом ХХ ст. скорочувалась, стабілізувалась у 1980-1990 рр. на рівні 40-50 пар. В останні роки спостерігається тенденція до зменшення. На початку ХХІ ст. європейську популяцію оцінюють у 3,2-7,7 тис. пар. Спостерігається загальне багаторічне скорочення ареалу виду, причини якого до кінця не вивчені. В останні роки помітно зросло хижацтво великого яструба.

Особливості біології та наукове значення:

Перелітний. У місцях гніздування з'являється у другій половині квітня. Тримається у заплавних світлих мозаїчних лісах (гол. чин. з тополі або дуба), на відстані не більше 100 м від берега річки. Гнізда влаштовує на деревах, на висоті 6-20 (в середньому 8-12) м, недалеко від берега річки. У середині травня відкладає 3-5 яєць. Насиджує в основному самка (30-35 діб). Пташенята стають на крила в середині липня. Майже усі пташенята успішно залишають гніздо. Відлітає до місць зимівлі переважно у вересні. Живиться ящірками, рідше дрібними птахами, гризунами, великими комахами.

Морфологічні ознаки:

Маса тіла 190-280 г, довжина тіла 330-380 мм, розмах крил 640-800 мм. Дорослий самець зверху сизий, знизу білуватий з буруваторудими поперечними смугами. Самка зверху бура, низ тулуба рудіший, ніж у самця. У природі дуже схожий на яструба малого.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

На заповідних територіях країни гніздування не виявлено. Включено до CITES (Додаток ІІ), Боннської (Додаток ІІ) та Бернської (Додаток ІІ) конвенцій.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Ветров, 1994, 1998; Белик, Ветров, 1998,1999; Birds in Europe... , 2004.

Автор:

В.В. Вєтров

Малюнок (фото):

І.І. Землянських