prevnext

Стерв’ятник

Neophron percnopterus (Linnaeus, 1758)

Червона книга України Стерв’ятникКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Соколоподібні. Falconiformes.
Родина: Яструбові. Accipitridae.

Єдиний вид роду.

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Охоплює Пд. Європу, Пд.-зх. Азію, Африку. В Україні проходить пн. межа ареалу. До другої половини ХХ ст. гніздився в Гірському Криму та на скелястих берегах Дністра. Пізніше траплялися окремі залітні птахи. Останнім часом були зальоти у Криму, Одеській, Дніпропетровській та Сумській обл.

Чисельність i причини її зміни:

В Україні ніколи не був численним. До середини ХХ ст. чисельність постійно зменшувалась. Зараз зрідка реєструють залітних поодиноких особин. В Європі стан виду оцінюється як загрозливий, чисельність постійно скорочується. Європейська популяція нараховує від 3,5 до 5,6 тис пар. Причини зникнення в Україні не відомі. Можливо, це пов'язано з загальною ситуацією в пн. частині ареалу виду, а також зі зменшенням кормової бази та зростанням антропогенного пресу.

Особливості біології та наукове значення:

Перелітний, спорадично зимуючий птах. Прилітає у березні, відлітає у листопаді. Заселяє скелясті місцевості в горах і на рівнинах. Гніздиться у нішах скелястих урвищ. Кладка з 2 яєць у квітні-травні. Пташенята з'являються у червні і залишають гніздо в липні-серпні. Живиться падлом, а також різними органічними рештками. Іноді ловить дрібних тварин.

Морфологічні ознаки:

Середнього розміру хижий птах. Маса тіла - близько 2 кг, розмах крил - 150-180 мм. Крила довгі і порівняно вузькі, хвіст довгий, клиноподібної форми. На потилиці та спинній частині шиї видовжені і загострені пера утворюють щось на зразок гриви. Дорослий птах білий, іноді з вохристим відтінком. Махові пера чорні. Гола лицева частина голови та голі ділянки шкіри на передній частині шиї і волі жовті, іноді жовтогарячі. Колір очей від темно-коричневого до яскраво-помаранчевого. Дзьоб видовжений, бурувато-чорний або чорний. Ноги рожевувато-сірі. Оперення молодих птахів темно-буре, оголені ділянки тіла сірі або синювато-сірі. Ноги темно сірі або чорні. Очі коричневі.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

На міжнародному рівні знаходиться під охороною Бернської (Додаток ІІ), Боннської (Додаток І і ІІ) конвенцій, CITES (Додаток ІІ). Належить до категорії SPEC 3 Міжнародного союзу охорони природи (IUCN). Занесений у Додаток 1 Директиви Європейського союзу зі збереження диких птахів (EUWB).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Зрідка розводиться у зоопарках.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Ганя, 1969; Зубаровський, 1977; Кныш, Бугаев, Пархоменко, Костин, 1983; Пономаренко, 2001; Birds in Europe..., 2004; Кураш, 2005; Архипов, Фесенко, 2005.

Автор:

М.М. Бескаравайний, М.Л. Клєстов, С.Ю. Костін, М.О. Осипова, О.М. Цвелих

Малюнок (фото):

І.І. Землянських