prevnext

Гриф чорний

Aegypius monachus (Linnaeus, 1766)

Червона книга України Гриф чорнийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Соколоподібні. Falconiformes.
Родина: Яструбові. Accipitridae.

Єдиний вид роду.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Охоплює Піренейський п-ів, пд. р-ни Балкан, о-ви Середземного моря, Пн. Африку (Ат-лаські гори), Передню, частково Центральну Азію до Монголії та Китаю. В Україні гніздиться тільки в Гірському Криму. Відомі зальоти в більшість обл. України.

Чисельність i причини її зміни:

Популяція грифів у Криму не перевищує 50 ос., з яких щороку гніздиться 5-11 пар. Чисельність виду в Європі сягає близько 2 тис. пар. Завдяки спеціальним заходам, які впроваджують в країнах Зх. Європи протягом останніх 25 років, намітилась тенденція до збільшення чисельності. Поступове покращання ситуації з грифом спостерігається і в Криму. Основні фактори зниження чисельності: скорочення кормової бази, зростання антропогенного тиску, пряме переслідування людиною.

Особливості біології та наукове значення:

Осілий, нерегулярно кочовий птах. Гніздиться окремими парами або розрідженими скупченнями до 5-7 пар у верхньому поясі Кримських гір. Гнізда будує на деревах. Період відкладання яєць триває з початку березня до початку квітня. У кладці одне яйце. Пташенята з'являються в травні і залишають гніздо в серпні-вересні. Живиться падлом. У пошуках корму відвідує майже усю територію п-ова.

Морфологічні ознаки:

Дуже великий птах з широкими довгими крилами та коротким хвостом. Маса тіла - до 12 кг, розмах крил - 2,5-3 м. У дорослого голова і верхня частина шиї вкриті коротким бурим пухом, темнішим на лицьовій частині голови та горлі. Загострені темно-бурі пера, що ростуть ззаду та по боках шиї, утворюють великий "комір". Оперення тулуба темно-буре. Махові та стернові пера чорні. Райдужна оболонка ока темно-коричнева. Дзьоб темний. Восковиця та оголені ділянки голови і шиї сірувато-білі, місцями світло-блакитні або з блакитним відтінком. Ноги сірувато-білі. Оперення молодого птаха значно темніше, чорно-буре. Площа оголених ділянок менша, в забарвленні їх та восковиці блакитний колір більш виражений.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Знаходиться під охороною Бернської (Додаток ІІ), Боннської (Додаток ІІ) конвенцій, CITES. (Додаток ІІ), ЧКУ (1994). Належить до категорії SPEC 1 Міжнародного союзу охорони природи (IUCN). Занесений у Додаток І Директиви ЄС по збереженню диких птахів (EUWB). Місця гніздування в Криму охороняються у Кримському ПЗ, а також у Хапхальському гідрологічному заказнику.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Розмножується в деяких зоопарках, а також у спеціалізованих центрах, де вирощують птахів для реінтродукції.

Господарське та комерційне значення:

Не має.

Основні джерела інформації:

Зубаровський, 1977; Костин, 1983; Аппак, 1992, 2001; Heredia, 1997; Луговой, 1998; Кінда, 2000; Костин, Бескаравайный, 2003; Костин, 2004; Birds in Europe... , 2004.

Автор:

Б.А. Аппак, М.М. Бескаравайний, МЛ.Клєстов, С.Ю. Костін, М.О. Осипова, О.М. Цвелих

Малюнок (фото):

І.І. Землянських