prevnext

Сип білоголовий

Gyps fulvus (Hablizl, 1783)

Червона книга України Сип білоголовийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Соколоподібні. Falconiformes.
Родина: Яструбові. Accipitridae.

Один з 5-ти видів роду, єдиний вид роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд. та Пд.-сх. Європа, Кавказ, Пд.-зх. та Центральна Азія, Пн. Африка, Індія. В Україні гніздиться тільки в Гірському Криму. Відомі зальоти в більшість обл. України.

Чисельність i причини її зміни:

За даними 2002-06 рр., чисельність виду в Криму складає принаймні 80-100 ос., з яких гніздиться не менше 10-16 пар. Протягом останніх 15 років кримська популяція знаходиться у відносно стабільному стані. Чисельність виду в Європі на 2000 р. оцінювали у 19-21 тис. пар. Завдяки спеціальним і планомірним заходам, які впроваджуються впродовж останніх 25 років, у країнах Зх. Європи відбулося значне збільшення чисельності виду. Причини зниження чисельності - скорочення кормової бази, зростання антропогенного пресу, пряме переслідування людиною.

Особливості біології та наукове значення:

Осілий, здійснює нерегулярні кочівлі. Гніздиться на урвистих ділянках скель до 1200 м н. р. м. Часто утворює групові поселення, але може гніздитися і поодинокими парами. Гнізда влаштовує у нішах та на карнизах скельних урвищ. Єдине яйце відкладає в лютому. Насиджують обидва партнери. Пташенята з'являються у березні - квітні і залишають гнізда наприкінці липня - на початку серпня. Живиться падлом, на яке часто збирається великими скупченнями. Кормовий біотоп - відкриті та напіввідкриті місцевості в горах та передгір'ях. Під час кочівель регулярно трапляється у Рівнинному Криму.

Морфологічні ознаки:

Дуже великий птах з довгими широкими крилами та коротким хвостом. Маса тіла - до 11 кг. Розмах крил - 2,4-2,8 м. У дорослого голова та шия вкриті густим коротким білим пухом. Низ шиї оточує білий або рудувато-білий пуховий "комір". Забарвлення тіла світло-буре з рудуватим або сірувато-сизим відтінком. Махові та стернові пера чорні або чорно-бурі. Оголені ділянки шкіри навколо очей, на волі та на нижній частині шиї сірувато-блакитні. Очі жовтувато коричневі. Дзьоб світлий, жовтувато-бурий. Оперення молодого птаха темніше, "комір" не пуховий, а утворений довгим, вузьким, загостреним рудувато-вохристим пір'ям.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

На міжнародному рівні знаходиться під охороною Бернської (Додаток ІІ), Боннської (Додаток ІІ) та CITES (Додаток ІІ) конвенцій. Занесений у ЧКУ (1994), Додаток І Директиви ЄС по збереженню диких птахів (EUWB). У Кримському ПЗ охороняється на гніздуванні, у Ялтинському гірсько-лісовому та Карадазькому ПЗ під час кормових і сезонних кочівель.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Розмножується в деяких зоопарках.

Господарське та комерційне значення:

Не має.

Основні джерела інформації:

Зубаровський, 1977; Костин, 1983; Donazar, Genero, 1997; Аппак, 1998; Кінда, Прокопенко, 2001; Матус, 2002; Костин, Бескаравайный, 2003; Костин, 2004; Birds in Europe..., 2004.

Автор:

Б.А. Аппак, М.М. Бескаравайний, М.Л. Клєстов, С.Ю. Костін, М.О. Осипова, О.М. Цвелих

Малюнок (фото):

І.І. Землянських