prevnext

Тетерук

Lyrurus tetrix (Linnaeus, 1758)

Червона книга України ТетерукКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Куроподібні. Galliformes.
Родина: Тетерукові. Tetraonidae.

Один з 2-х (за деякими класифікаціями, з 4-5-ти) видів роду; єдиний вид роду в Україні

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Лісова та лісостепова смуги Європи і Азії. У Зх. та Центральній Європі нині найчастіше трапляється у гірських лісах та на вересових пустищах, де ареал зазвичай має чітко виражений острівний характер. В Україні поширений на Поліссі, у Карпатах та на пн. лісостепової смуги.

Чисельність i причини її зміни:

На початку 1970 рр. в Україні нараховували близько 66,6 тис., у 1980 р. - 20,8 тис., у 2007 р. - 13,3 тис. ос. Найбільша чисельність виду у Житомирській обл. (3426 ос. у 2007 р.). Зниження чисельності зумовлюють: сукцесійні зміни біотопів існування, лісогосподарська діяльність, деградація болотних систем, випасання худоби, браконьєрство, чинник непокою, особливо у періоди токування та гніздування.

Особливості біології та наукове значення:

Осілий вид. Заселяє біотопи, де поєднуються відкриті простори з лісовими масивами. На Поліссі - похідні березняки, осичники, розладнані корінні соснові деревостани по окраїнах боліт, с/г угідь, зрубів тощо. У Карпатах - на висоті понад 800 м н. р. м. на межі лісу та субальпійського поясу. Полігам з груповим характером токування. Токує у березні-травні. Кладка з 4-13 яєць. Насиджування 22-26 діб. Пташенята стають на крило за 5-6 тижнів. Живиться безхребетними (переважно пташенята), ягодами чорниці, журавлини, сережками, бруньками і кінцевими пагонами берези, вільхи, верби тощо.

Морфологічні ознаки:

Маса тіла дорослих птахів: самця - 1100— 1400 г самки - 750—1100. Розміри (мм) самця (самки): довжина тіла - 508-708 (470-508), розмах крил - 805—897 (770—800). Самець чорний з темно-синім металічним полиском, над оком червона "брова", на крилі біле "дзеркальце", хвіст ліроподібний. Самка бура, на хвості невелика вирізка.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку ІІІ Бернської конвенції. Слід заборонити збір ягід, прокладання туристичних маршрутів та випасання худоби у гніздових і виводкових стаціях; регулювати чисельність ворогів виду, особливо бродячих собак і котів; налагодити штучне розведення з наступною інтродукцією у природне середовище.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Накопичено досвід зі штучного розведення у Росії, Німеччині, Польщі, Швеції тощо.

Господарське та комерційне значення:

В минулому мисливський вид, на який заборонене полювання.

Основні джерела інформації:

Кістяківський, 1957; Татаринов, 1973; Потапов, 1985; Делеган, 1996; Фесенко, Бокотей, 2002; Кратюк, 2008.

Автор:

О.Л. Кратюк

Малюнок (фото):

І.І. Землянських