prevnext

Хохітва

Tetrax tetrax (Linnaeus, 1758)

Червона книга України ХохітваКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Журавлеподібні. Gruiformes.
Родина: Дрохвові. Otididae.

Єдиний вид роду.

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Займає пд. зх. Африки, пд. Європи, Центральну Азію; пд. популяції осілі, пн. зимують від Пн.-зх. Африки до Центральної Азії. В Україні: осілий на Керченському п-ві; мігрує та зимує в Присивашші, Степовому Криму, Пн.-зх. Приазовї.

Чисельність i причини її зміни:

В Україні у гніздовий період - 30—50 ос. (можливе гніздування 5—7 самок), взимку загальна чисельність, ймовірно, сягає 70—80 ос. Світова популяція - 100 тис. ос. Чинники зменшення чисельності: втрата біотопів, знищення гнізд під час випасання худоби та сінокосіння, розлякування птахів, зростання кількості здичавілих собак та воронових птахів, вилучення з природи кладок та виводків, відстріл дорослих птахів.

Особливості біології та наукове значення:

Оселяється на ділянках цілинних степів, пасовищ, перелогів з низьким помірно розрідженим травостоєм. З початку квітня самці розподіляються по гніздових територіях і токують до кінця червня. Моногам. Гніздо - неглибока ямка в ґрунті з невеликою кількістю вистілки з сухих трав'яних рослин. Відкладання яєць відбувається з кінця квітня до кінця травня. У кладці 3—4 яйця. Тривалість інкубації 20—28 діб. Підйом на крило у віці 25—30 діб. Статева зрілість з 2 року, у самок можливо з 1 року. Корм: головним чином вегетативні частини, квіти та зерна трав'яних рослин; у гніздовий період переважають безхребетні.

Морфологічні ознаки:

Маса тіла - 680—975 г, довжина тіла - 40— 45 см, розмах крил - 105—115 см. Боки голови, горло, шия, воло і верх тулуба сірувато-вохристі з бурими рисками; низ білий; дзьоб і ноги сірувато-бурі; райдужна оболонка ока жовтогаряча; у самця в шлюбний період боки голови і горло сірі; шия і верх вола чорні, на шиї дві білі смуги, верхня спереду V-подібна, нижня кільцем охоплює шию; низ вола білий; махові пера білі з темною верхівкою.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Вид занесено до Європейського червоного переліку, до переліку Бернської конвенції (Додаток ІІ), CITES (Додаток ІІ). В Україні гніздиться поза межами природоохоронних територій через відсутність розрідженого невисокого травостою, який підтримується дикими копитними або помірним випасанням худоби. Необхідно: створити відповідні умові у степових заповідниках та додаткові охоронні території на Керченському п-ві; знищувати здичавілих собак та воронових птахів; заборонити полювання в місцях поширення виду на Керченському п-ві; посилити контроль за полюванням у Пн.-зх. Приазов'ї та на Сиваші; запобігати вилучення кладок та виводків.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Достеменні випадки розведення з яєць, отриманих у неволі, не відомі. З яєць або пташенят, вилучених з природи, вирощується важко.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Кинда, Стадниченко, 1996; Кошелев, Пересадь-ко,1996; Андрющенко, Стадниченко, 1999.

Автор:

Ю.О. Андрющенко

Малюнок (фото):

І.І. Землянських