prevnext

Пісочник великий (зуйок великий)

Charadrius hiaticula Linnaeus, 1758

Червона книга України Пісочник великий (зуйок великий)Карта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Сивкоподібні. Charadriiformes.
Родина: Сивкові. Charadriidae.

Один з 5-ти видів у фауні України; політипний вид, 2 підвиди: Ch. h. hiaticula - в Україні на гніздуванні,. а Ch. h. tundrae - трапляється під час міграцій

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Від Скандинавії до Чукотки і Анадиря, узбережжя Балтійського, Пн., Білого морів, можливо - Середземного; в Україні - по кордону з Білорусією. На гніздуванні з 1995 р.

Чисельність i причини її зміни:

У Європі понад 120 тис. гніздових пар, в Україні 9-14. У 1995 р. 4 гнізда, 5 виводків на Волині і Львівщині біля сс. Хоцунь, Світязь, Чолгині. У 1996-1999 рр. - 9-14 пар; у 20012005 рр. - 8-10, у 2006 р. - 7 та 3 пари біля с. Люб'язь і 2 - біля с. Підкормілля. Реагує на впливи, характерні для малих популяцій; через нестабільність гніздових стацій може зникнути.

Особливості біології та наукове значення:

Гніздиться на пасовищах, піщаних косах, пляжах, технічних водоймах. Гнізда на піску, у розрідженій траві, старих коров'ячих кізяках. У кладці 4 яйця, в травні-червні. Насиджування 24-26 діб. Пташенята виводкового типу. Статевозрілими стають на першому році життя. Мігрують по всій країні. Живляться дрібними комахам.

Морфологічні ознаки:

Довжина тіла - 18-20 см, розмах крил - 48-57 см. Маса - 62-71 г. У дорослого птаха верх сірувато-бурий; лоб, плями за очима, шия і низ білі; передня частина тім'я, вуздечка, плями навколо очей чорні; на волі чорний "нашийник"; вздовж основи бурих махових - біла смуга, помітна в польоті; крайні стернові пера білі, центральні - бурі, інші бурі з білою верхівкою; дзьоб жовтогарячий, на кінці чорний; ноги жовтогарячі. Молодий птах схожий на самку в позашлюбному вбранні, але має кремово-білуватий лоб, по краю покривних пер світла облямівка, "нашийник" розірваний.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Захищений Бернською конвенцією (Додаток ІІ), угодою AEWA, CIVIS (Додаток ІІ). Згідно європейської природоохоронної значимості - категорія Non-SPEC, безпечний (Secure). Охороняється в НПП "Прип'ять-Стохід" і заказнику "Чолгинський". Потрібно вивчити біотопи гніздування і розробити рекомендації з охорони; у гніздовий період дотримуватись охоронних зобов'язань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Каталог орнітофауни... 1991, 1993; Troglodytes, 1994, 1995, 1996, 1997; Hagemeijer, Blair, 1997; Фесенко, Бокотей, 2000; Шидловский, 2002; Burfield, van Bommel, 2004.

Автор:

І.В. Шидловський

Малюнок (фото):

І.І. Землянських