prevnext

Пісочник морський (зуйок морський)

Charadrius alexandrinus (Linnaeus, 1758)

Червона книга України Пісочник морський (зуйок морський)Карта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Сивкоподібні. Charadriiformes.
Родина: Сивкові. Charadriidae.

Один з 5-ти видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Вздовж узбережжя морів і солоних озер на усіх материках, за винятком Антарктиди, та на багатьох о-вах. В Україні гніздиться на прибережних ділянках Чорного і Азовського морів, на Сиваші та у Дніпропетровській обл. Під час кочівель і міграцій може спостерігатись у інших частинах країни.

Чисельність i причини її зміни:

До 1970-х рр. був численним птахом АзовоЧорноморського узбережжя. У середині 1980-х рр. нараховували 4—5 тис. пар. Протягом останніх двох десятиріч популяція по усій Європі різко скоротилася. На початок ХХІ ст. чисельність в Україні становила близько 1750—2150 пар. Інтенсивне освоєння прибережних біотопів та їх трансформація, зростаюче рекреаційне навантаження, господарська діяльність, випасання худоби у місцях гніздування, ріст чисельності здичавілих собак, сірої ворони, лисиці, єнотового собаки.

Особливості біології та наукове значення:

Перелітний птах. Навесні прилітає в березні— квітні. Тримається групами, поодинці або у зграях з іншими куликами на пляжах піщаних і піщано-черепашкових о-вів та кіс, відкритих ділянках узбережжя з розрідженою трав'яною рослинністю або без неї, солончаках. Гніздиться в квітні—серпні у моновидових або змішаних колоніях разом з крячками та куликами. Кладку з 3 яєць птахи насиджують протягом 23—26 діб. Пташенята з'являються у травні—серпні; літати починають у 25—26-денному віці. Успіх гніздування 25—35%. До місць зимівлі птахи відлітають в серпні— жовтні. Живиться дрібними водяними безхребетними.

Морфологічні ознаки:

Розміром із жайворонка. Маса тіла - 32—56 г, довжина тіла - 5—17 см, розмір крила - 31 - 35 см. Самець у шлюбному вбранні зверху сірувато-бурий, потилиця іржасто-руда, на боках шиї, лобі та по боках голови чорні смуги. Решта оперення біла. Дзьоб і ноги чорні. У самця у позашлюбному вбранні, самки і молодого птаха смуги та потилиця сіро-бурі.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Вид охороняється Боннською (Додаток ІІ), Бернською (Додаток ІІ) конвенціями, угодою AEWA, занесений до ЧКУ (1994). В Україні охороняється у об'єктах ПЗФ, розташованих на узбережжі морів. Слід створити НПП на Сиваші, заповідник на Керченському п-ові, орнітологічний заказник на оз. Хаджидер, Солонець-Тузли та РЛП на Куяльницькому лимані. Потрібно регулювати чисельність хижаків; регламентувати рекреацію та випасання худоби у місцях гніздування; проводити заходи з покращання стану біотопів, які використовуються видом.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Козлова, 1961; Korzyukov, Potapov, 1998; Черничко, 1988; Черничко, 1994,1998; Кинда, 1998; Руденко, Рыбачук, 1998; Губкін, Булахов, Тарасенко, 1999; Залєвський, 1999 а, 1999 б; Потапов, Жмуд, 1999; Сиохин, Черничко, Андрющенко и др., 2000; Фесенко, Бокотей, 2002; Сижко, 2007.

Автор:

А.І. Корзюков, П.С. Панченко

Малюнок (фото):

І.І. Землянських