prevnext

Кулик-довгоніг (ходуличник)

Himantopus himantopus (Linnaeus, 1758)

Червона книга України Кулик-довгоніг (ходуличник)Карта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Сивкоподібні. Charadriiformes.
Родина: Чоботарові. Recurvirostridae.

Єдиний вид роду в Україні, представлений номінативним підвидом

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Охоплює Пд. частину Європи, Пд. Азію, Африку (на пд. від Сахари), Австралію, Пд. Америку, пд. Пн. Америки. В Україні гніздиться біля Чорного і Азовського морів: по дельтах річок і на лиманах. Мозаїчні поселення трапляються у Волинській, Харківській, Донецькій, Луганській обл., степовій частині Криму.

Чисельність i причини її зміни:

На території України гніздиться біля 8,5—10 тис. особин, на Сиваші - 3,5—3,6 тис. пар. Причини зміни чисельності: випасання худоби і розвиток рекреації у місцях гніздування, різкі коливання рівня води у водосховищах, зростання чисельності ворогів (грака, ворони сірої, лисиці, собаки єнотовидного, бродячих собак), деградація кормових і гніздових біотопів через діяльність людини, фактор непокою під час гніздування, створення ставків на місці кормових біотопів, хімічне забруднення середовища.

Особливості біології та наукове значення:

Перелітний птах. Весняна міграція у квітні-травні. Заселяє узбережжя морів, прибережні о-ви, напівзатоплені острівці, долини річок, купинясті болота, мілководні прісні і солонуваті озера, відстійники, риборозплідні ставки. Гніздиться біля урізу води або на відстані до 100 м вглиб водойми, окремими парами і колоніями, іноді разом з крячками. У повній кладці 4 яйця. Насиджують самець і самка (22—24 дні). Пташенята стають на крила на 30—35 день. Осіння міграція з кінця липня до кінця серпня. Живиться переважно комахами та їхніми личинками.

Морфологічні ознаки:

Довжина тіла - 35—40 см, розмах крил - 67—83 см, маса - 150—190 г. У дорослого влітку верх голови і шия ззаду чорні або білі, спина і крила чорні з полиском, решта оперення біла, дзьоб чорний, ноги червоні; взимку тім'я і задня частини шиї сіруваті. У молодого темні частини оперення бурувато-сірі, пера зі світлою облямівкою, верхівка другорядних махових біла.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється Боннською (Додаток ІІ) та Бернською (Додаток ІІ) конвенціями, угодою AEWA, внесений до ЧКУ (1994). Під охороною у Дунайському БЗ, Кримському ПЗ (Лебедині о-ви), Сиваському НПП, Тилігульскому РЛП, деяких заказниках. Слід узяти під охорону гніздові поселення біля водосховища Сасик, Лебединської коси та в окремих місцях Криму, у РЛП "Меотида" обмежити випасання худоби і заборонити появу людей у місцях гніздування. Необхідно створити сезонні орнітологічні заказники у гніздовий період, проводити широкі просвітницькі заходи.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

ІВА території України, 1999, 2001, 2004, 2005; Птицы Аз.-Черн. региона... , 2000; Численность и размещение гнездящихся птиц..., 2000; Материалы науч.-практ. конф. Аз.-Чер. орнитолог. союза, 2003; Directory of Azov-Black Coastal Wetlands (Ukraine), 2003; Материалы международ. конф. 2005.

Автор:

А.І. Корзюков

Малюнок (фото):

І.І. Землянських