prevnext

Кулик-сорока

Haematopus ostralegus (Linnaeus, 1758)

Червона книга України Кулик-сорокаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Сивкоподібні. Charadriiformes.
Родина: Кулики-сороки. Haematopodidae.

Один з 11-ти (за ін. джерелами, 4-х) видів роду у світовій фауні; єдиний вид роду у фауні України, представлений підвидом H. o. longipes

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Євразія, Австралія, океанічне узбережжя Америки та Пд. Африки. В Україні гніздиться на Азово-Чорноморському узбережжі, в долинах рр. Дніпро, Десна та Прип'ять.

Чисельність i причини її зміни:

Загальна чисельність в Україні становить біля 650—800 пар. Щільність на Азовсько Чорноморському узбережжі складає 0,01— 0,06 особин на 1 га. У середній течії Десни від 2 до 8,6 особин на 10 км берегової смуги. Причини зниження чисельності: деградація місць гніздування, сезонні нагінні явища на приморських водоймах (АзовоЧорноморський р-н), заростання та розмив піщаних о-вів, коливання рівня води у водосховищах, браконьєрство.

Особливості біології та наукове значення:

Гніздовий перелітний птах. Прилітає в першій половині березня - середині квітня. Оселяється на низинних узбережжях морів, річок, озер, водосховищ, також на солончаках. Гніздиться окремими парами. Відкладання яєць з другої половини квітня до початку травня. У кладці 4, рідше 3 яйця. Насиджують кладку самка і самець, 26—27 днів. Перші пташенята у пд. р-нах з'являються в кінці травня. Відлітає в кінці липня - середині вересні; може затримуватись до жовтня. На пд. інколи трапляється в зимовий період (грудень - січень). Зимує в Зх. Європі, Пн. Африці і Пд. Азії. Живиться двостулковими молюсками, різними наземними та водяними комахами.

Морфологічні ознаки:

Маса - 330—750 г, довжина - 40—45 см, розмах крил - 80—85 см. Кулик середніх розмірів. Забарвлення строкате - верх і груди чорні, низ білий. Дзьоб, ноги та кільце навколо ока червоно-рожеві.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Внесений до ЧКУ (1994), знаходиться під охороною Бернської конвенції (Додаток ІІІ), угоди AEWA. В Україні охороняється на багатьох об'єктах ПЗФ, де присутні великі водойми (Дунайський БЗ, Чорноморський БЗ, Канівський ПЗ, Дніпровсько-Орільський ПЗ, ДеснянськоСтарогутський НПП, НПП "Прип'ять-Стохід" тощо).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Раніше був об'єктом спортивного полювання.

Основні джерела інформації:

Кістяківський, 1957; Cramp, Simmons, 1983; Костин, 1983; Колониальные гидрофильные птицы юга Украины, 1988; Афанасьев, Гаврись, Клестов, 1992; Клєстов, 1995; Дядичева, Кинда, 1998; Численность и размещение ., 2000; Грищенко, Яблоновська-Грищенко, 2003; Birds in Europe, 2004; Гаврись, 2004; Кинда и др., 2006; Гаврись та ін., 2007.

Автор:

Г.Г. Гаврись

Малюнок (фото):

І.І. Землянських