prevnext

Коловодник ставковий (поручайник)

Tringa stagnatilis (Bechstein, 1803)

Червона книга України Коловодник ставковий (поручайник)Карта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Сивкоподібні. Charadriiformes.
Родина: Бекасові. Scolopacidae.

Один з 10-ти видів роду; один з 6-ти видів у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Степова, лісостепова, пд. частина лісової смуги Європи, Пн. Казахстан, Алтай, Далекий Схід. В Україні з початку 1960 рр. відбувається загальне скорочення ареалу і зменшення чисельності виду. До 1950 рр. був звичайним гніздовим птахом Полтавської і Харківської обл., траплявся в Київській, Черкаській, Дніпропетровській обл. Зараз оселяється майже виключно у долині середньої течії р. Десна у межах Чернігівської і Сумської обл. Зареєстровані окремі випадки гніздування та зустрічі птахів з елементами шлюбної поведінки в Черкаській обл. (Ірдинські болота), заплаві р. Сіверський Донець (Донецька, Харківська обл.), заплаві рр. Сейм, Псел, Ворскла (Сумська обл.).

Чисельність i причини її зміни:

В Україні загальна чисельність виду становить від 50 до 100 пар. Причини зміни чисельності: меліорація, затоплення заплавних лук при створенні водосховищ, зарегулювання русел річок, дачна забудова, браконьєрство.

Особливості біології та наукове значення:

Гніздовий перелітний птах. Прилітає в першій декаді квітня - другій декаді травня. У пд. р-нах особини, що не розмножуються, можуть траплятися в літній період, протягом червня - початку липня. Оселяється на заболочених ділянках річкових заплав, по окраїнах боліт та берегах водойм (в т.ч. штучного походження). Відкладання яєць з середини (іноді початку) травня. У повній кладці 4 яйця. Насиджують кладку обидва птахи. Пташенята з'являються в кінця травня - середині липня. Осіння міграція з середини липня до кінця серпня (у Криму - до середини вересня). Зимує в Африці, Пд. Азії, Австралії. Живиться водяними кліщами, комахами та дрібними молюсками.

Морфологічні ознаки:

Маса тіла - 50-85 г, довжина тіла - 22-25 см, розмах крил - 39-44 см. Стрункий невеликий кулик розміром з дрозда. Верх буроватосірий з темно-бурими плямами, низ білуватий. Дзьоб прямий, тонкий, чорного кольору. Ноги довгі, зеленуваті, у польоті далеко виступають за край хвоста.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до переліків Бернської (Додаток ІІ) та Боннської (Додаток ІІ) конвенцій, AEWA. В Україні охороняється в ДеснянськоСтарогутському НПП, Мезинському НПП, Середньо-Сеймському РЛП.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Раніше був об'єктом полювання.

Основні джерела інформації:

Кістяківський, 1957; Спангенберг, Журавлев, 1967; Костин, 1983; Cramp, Simmons, 1983; Шапаренко, 1993; Писарев и др., 1994; Лебедь, Мирзликин, Хоменко, 1996; Hagemejer, Blair, 1997; Афанасьев, 1998; Дядичева, Кинда, 1998; Грищенко, 2002; Birds in Europe, 2004; Гаврись, 2004; Гаврись та ін., 2007.

Автор:

Г.Г. Гаврись

Малюнок (фото):

І.І. Землянських