prevnext

Кульон великий (кроншнеп великий)

Numenius arquata (Linnaeus, 1758)

Червона книга України Кульон великий (кроншнеп великий)Карта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Сивкоподібні. Charadriiformes.
Родина: Баранцеві. Сharadriidae.

Один з 8-ми видів роду; один з 3-х видів роду в фауні України, представлений номінативним підвидом

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Гніздовий ареал охоплює Євразію від Ісландії до Забайкалля. В Україні найбільші гніздові поселення - на Поліссі (Шацькі озера, Волинська обл.), подекуди в Рівненській обл. У невеликій кількості гніздиться на узбережжі Чорного та Азовського морів (Керченський п-ів, Каркінітська затока, Сх. Сиваш). Наприкінці ХІХ - початку ХХ ст. гніздився на території сучасних Хмельницької, Вінницької, Полтавської, Чернігівської, Дніпропетровської обл. Під час міграцій - вся територія України, у зимовий період - Азово-Чорноморське узбережжя.

Чисельність i причини її зміни:

У Європі гніздиться близько 220 тис. пар. В Україні у 1990 рр. гніздова популяція не перевищувала 100 пар (з них близько 10 пар на Азово-Чорноморському узбережжі). На прольоті - звичайний, але не чисельний птах. Під час міграції на Волині нараховували 250-432 ос., на пд. України навесні до 160, восени до 1,5 тис. ос. На пд. України щорічно зимує до декількох сотень особин. Причини зміни чисельності: браконьєрство, меліоративні роботи, будівництво ГЄС, розорювання лук і заплавних земель, випасання худоби, рекреація (фактор непокою).

Особливості біології та наукове значення:

На Зх. Україні гніздиться на заплавних луках, іноді на полях, пасовищах, сінокосних луках; на пд. України - в заплавах річок, на вологих ділянках балок та струмків, в агроценозах. Моногам, гніздиться парами або невеликими угрупованнями. Гнізда - невеликі заглиблення в грунті, вимощені сухою травою або без неї, у кладці - 4 яйця. Насиджують кладку самка і самець, 28-30 днів. У кінці липня молоді птахи стають на крила. Тваринна їжа: комахи, дощові черви, земноводні, молюски тощо.

Морфологічні ознаки:

Найбільший кулик, що трапляється на Україні. Розмах крил: 80-100 см, маса тіла: до 1 кг. Дорослий птах зверху темно-бурий з білуватою строкатістю, над оком - світла "брова", низ спини, поперек, надхвістя і черево білі з темно-бурими рисками на грудях, волі та боках тулуба. Спід крил білий, махові пера бурі. Хвіст білий з бурими поперечними смугами. Дзьоб довгий, темно-бурий, загнутий донизу, ноги темно-сірі. У молодого птаха риски на боках менш виражені.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється конвенціями Боннською (Додаток ІІ), Бернською (Додаток ІІ), AEWA. Занесений до ЧКУ (1994). Потрібні збереження місць перебування, роз'яснювальна робота з населенням.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Об'єкт браконьєрського полювання.

Основні джерела інформації:

Черничко и др., 1992; Сребродольська та ін. 1994; Лебедь, 1995, 1996; Кинда, 1998; Шидловский, 1998, 2001; Грищенко та ін., 1998, 1999; Черничко, Гармаш, 1999; Бучко, 1999; Костин, Бескаравайный, 1999; Горбань, Шидловский, 2000; Костин, 2000; Бескаравайный, 2001; Грищенко та ін., 2002; Кинда, Гринченко, 2002; Руденко, Яремченко, 2002; Ардамацкая и др., 2003; Попенко и др., 2003; Черничко та ін., 2003.

Автор:

Р.М. Черничко

Малюнок (фото):

І.І. Землянських