prevnext

Дерихвіст лучний

Glareola pratincola (Linnaeus, 1766)

Червона книга України Дерихвіст лучнийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Сивкоподібні. Charadriiformes.
Родина: Дерихвостові. Glareolidae..

Один з видів політипного роду, один з 2-х видів роду в фауні України

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Гніздовий ареал від Піренейського п-ва до пн.-зх. узбережжя Каспію. В Україні поширений в Азово-Чорноморському р-ні від Дунаю до сх. кордонів країни.

Чисельність i причини її зміни:

Європейська популяція нараховує 5,83—9 тис. пар. В Україні у 1980-х рр. нараховувалось 700—750 пар, в 1994 р. - 550—600 пар, в кінці ХХ ст. - близько 400 пар. Основні поселення нині розташовані в Присивашші (Херсонська обл. та Крим), менш значні - на пд. Запорізької та Донецької обл. та на зх. Керченського п-ва. Причини зміни чисельності: меліорація земель, випасання худоби та рекреаційного освоєння, несприятливі погодні умови.

Особливості біології та наукове значення:

У місцях гніздування з'являється у квітні— травні. Тримається на низовинних узбережжях морських заток, лиманів, озер, водосховищ з розрідженою невисокою рослинністю; зрідка - периферійних ділянках полів, луків. Оселяється колоніями. Кладки з 1—5, частіше 3 яєць, самка відкладає в ямки на землі. Перші кладки з'являються на початку червня. Насиджують обидва партнери, протягом 17—19 діб. Молодь починає літати у віці 27—30 діб. Після закінчення розмноження птахи збираються у зграї чисельністю від декількох десятків до 100 ос. і кочують. Відлітає у вересні. Живиться комахами, яких здобуває у польоті.

Морфологічні ознаки:

Довжина тіла - 24—27 см, маса тіла - 87—105 г. У дорослого птаха у шлюбному вбранні: верх голови, шия, воло, спина і верх крил сірувато-бурі; горло і передня частина щік кремові, окреслені чорною смугою; груди, черево, надхвістя і підхвістя білі; покривні пера споду крил каштанові; махові пера чорно-бурі; хвіст вилоподібний, стернові пера чорно-бурі; дзьоб короткий, чорний; ноги темно-бурі. У позашлюбному вбранні пера спини і крил з вузькою невиразною світлою облямівкою; чорна смуга довкола щік і горла майже непомітна. У молодого птаха забарвлення зверху строкате, пера спини і крил з темними плямами і світлою облямівкою; на перах вола світла облямівка; решта тулуба біла.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняються Бернською (Додаток ІІ) та Боннською (Додаток ІІ) конвенціями, внесений до ЧКУ (1994), AEWA. Місця, потенційно придатні для гніздування виду, охороняються в Дунайському та Чорноморському БЗ, Азово-Сиваському НПП, РЛП "Меотида". Більшість птахів гніздиться поза охоронними територіями.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Пташенят з моменту прокльову до 50-денного віку успішно вирощували (з наступною інтродукцією у природне середовище) на орнітологічній станції Донецького ун-ту (Крива коса Азовського моря).

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Кістяківський, 1957; Степанян, 1975; Костин, 1983; Молодан, 1988; Cramp S. (ed.), 1993; Черничко, 1995; Гармаш, 2000.

Автор:

В.В. Кінда

Малюнок (фото):

І.І. Землянських