prevnext

Крячок каспійський

Hydroprogne caspia (Pallas, 1770)

Червона книга України Крячок каспійськийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Сивкоподібні. Charadriiformes.
Родина: Мартинові. Laridae.

Монотипний вид монотипного роду.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Поширений космополітно, але ареал не суцільний, а складається з окремих р-нів. В Україні гніздиться в Азово-Чорноморському р-ні. Влітку характерні широкі кочівлі нестатевозрілих і холостих птахів в межах р-ну. Інколи трапляється і поза його межами (Черкаська та Київська обл.). Під час міграцій також трапляється переважно у зазначеному р-ні.

Чисельність i причини її зміни:

Європейська гніздова популяція складається приблизно з 4,7 пар. Гніздова чисельність виду в Україні коливається від 300 до 1,1 тис. пар. Найважливіші місця гніздування - Лебедині о-ви Каркінітської затоки, Чонгарськи о-ви та о-ви системи Коянли Сх. Сивашу, о-в Китай Центрального Сивашу. Періодично гніздиться на о-вах Тендрівської затоки. На чисельність виду впливає розмивання та затоплення о-вів, де розташовані гніздові колонії, стан кормової бази на прилеглих акваторіях, експансія мартина жовтоногого, наземні хижаки, непокоєння птахів на місцях гніздування та збирання яєць на о-вах.

Особливості біології та наукове значення:

Прилітає на початку березня. Оселяється на о-вах без рослинності або з мозаїчною рослинністю. Починає розмножуватися з 3-х років. Факультативно-колоніальний, моногамний вид. Гніздиться ізольованими поселеннями. Перші кладки в квітні—травні, 1—3 яйця. Термін насиджування 20—29 діб. Льотними пташенята стають у віці 30—38 діб. У серпні-вересні відбуваються кочівлі на відстань до декількох сотень кілометрів від місць гніздування. Відліт закінчується у жовтні—листопаді. Живиться виключно рибою, можливо, зрідка також наземними комахами.

Морфологічні ознаки:

Маса тіла: 500—700 г, довжина тіла: 48—54 см, розмах крил: 130—145 см. Великий за розміром крячок з довгим яскраво-червоним дзьобом, чорними ногами та чорною "шапочкою". У зимовому оперенні та у молодих птахів голова біла з чорними рисками і плямами - перед оком та за вухом. Хвіст короткий з вирізкою, крила довгі і гострі. Верхня сторона тіла сріблисто-сіра, у молодих птахів - з бурими плямами та вохристою облямівкою на перах; увесь низ тіла білий.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

На міжнародному рівні має європейський охоронний статус (E - види, що перебувають під загрозою) і охороняється Бернською (Додаток ІІ) та Боннською (Додаток ІІ) конвенціями, AEWA. В У країні гніздові поселення охороняються на території Чорноморського біосферного заповідника, у філії Кримського ПЗ "Лебедині о-ви", у Азово-Сиваському НПП. До заходів збереження відносяться: охорона гніздових колоній; запобігання турбуванню птахів людьми; регуляція чисельності мартина жовтоногого та наземних хижаків.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Літопис природи., 1955; Тарина, Костин, 1983; Cramp, 1985; Костин, Багрикова, 2000; Руденко, Яремченко, 2000; Черничко и др., 2005.

Автор:

В.Д. Сіохін, О.А. Дядічева

Малюнок (фото):

І.І. Землянських