prevnext

Голуб-синяк

Columba oenas Linnaeus, 1758

Червона книга України Голуб-синякКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Голубоподібні. Columbiformes.
Родина: Голубові. Columbidae.

Один із 51-го видів роду; один із 3-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Охоплює майже усю Європу, Малу Азію, Закавказзя, пд. Центральної Азії; в Україні Карпати, Полісся, частково Лісостеп, Гірський Крим і, можливо, заплави Дунаю. Зимує на пд. ареалу; в Україні - на пд., зрідка в інших місцях.

Чисельність i причини її зміни:

У більшості р-нів Полісся і Криму нечисленний, у Лісостепу - рідкісний. Влітку у стиглих букових лісах Карпат та на рівнині - 4-6 ос./км2, у інших типах лісу - 0,07-2 ос./км2. У бучинах Закарпаття біля 2,5-3 тис. пар. У заповідниках чисельність така: Рівненському - до 100, "Прип'ять-Стохід" - до 100, Поліському - до 10, Шацькому - до 10 пар. Загальна чисельність на гніздуванні в країні не більше 8-12 тис. пар при чисельності в Європі у 520-730 тис. пар. Чисельність зимуючих синяків в Україні - 500-1500 ос. Основні чинники зниження чисельності: зменшення площ старих лісів, омолодження деревостанів, вирубування дуплистих дерев, отруєння хімікатами на полях, збільшення чисельності яструба великого і куниці лісової, фактор непокою.

Особливості біології та наукове значення:

Гніздовий, перелітний. У помірно холодні зими трапляється майже по усій країні. Прилітає на місця розмноження у березні-квітні. Заселяє ліси різного типу, перевагу віддає листяним і мішаним, старим, з дуплистими деревами, поряд з відкритими місцями. У Карпатах улюблений біотоп - старі букові ліси. Гніздиться окремими парами. Для гнізд використовує дупла, інколи борті і порожнини в опорах ЛЕП. За один сезон може бути два виводки. У кладці 2 яйця. Насиджують обидва птахи, 16-17 днів. Пташенята залишають гніздо через 25-27 днів. Синяки об'єднуються в осінні зграї, частіше по 10-20 ос. Осінній відліт у вересні-жовтні. Живиться насінням диких і культурних злаків, бобових, гречкових на полях, узбіччі доріг, порубах, зрідка комахами і дрібними молюсками.

Морфологічні ознаки:

Маса тіла - до 300 г, довжина тіла - 31-34 см, розмах крил - 63-70 см. Дорослий птах сизувато-сірий, на шиї і волі металічний полиск, верхівка хвоста чорна, дзьоб червонуватий з жовтою верхівкою, ноги червоні, восковиця біла. Молодий птах буруватий.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений у Додаток ІІІ Бернської конвенції, до червоних переліків Дніпропетровської, Полтавської і Харківської обл. Охороняється у заповідниках і національних парках. Заходи охорони: збереження дуплистих дерев, охорона на прольоті, виключення чинника непокою, заборона полювання, розвішування штучних гніздівель, організація заказників у місцях гніздування.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Розмножується у вольєрах (Німеччина).

Господарське та комерційне значення:

До включення в Червону книгу України вважається мисливським видом.

Основні джерела інформації:

Костин, 1983; Гузій, 1994, 1995, 1996, 2006; Андрущенко и др., 1998; Русев и др., 1998; Дядичева и др., 1999; Кныш, 2001; Луговой, 2003; Горбань, 2004; Книш, Костюшин, Фесенко, 2008.

Автор:

М.П. Книш, В.А. Костюшин, Г.В. Фесенко

Малюнок (фото):

І.І. Землянських