prevnext

Пугач

Bubo bubo (Linnaeus, 1758)

Червона книга України ПугачКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Совоподібні. Strigiformes.
Родина: Совові. Strigidae.

Один з 13-ти видів роду, єдиний вид роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Охоплює майже всю Євразію та Пн. Африку. На території України номінативний підвид B. b. bubo заселяє пн. і зх. р-ни, а пд.-руський B. b. interpositus - сх. (переважно Луганську обл.).

Чисельність i причини її зміни:

В Україні налічують близько 200 пар, з них не менше 110 пар на сх. Європейська популяція виду складає не більше 38 тис. пар. Приблизно на половині постійних гніздових ділянок розмноження не спостерігається, можливо, через те, що один з птахів пари гине. На чисельність негативно впливають переслідування людиною, розлякування самок на ранніх стадіях насиджування (кидають кладку), загибель на ЛЕП.

Особливості біології та наукове значення:

Осілий. Активний у сутінках і вночі. Токування відбувається наприкінці зими. Гніздиться по глухих ярах, берегових урвищах, скельних виходах, рідше в лісах і на болотах. Яйця відкладає в кінці лютого - на початку березня. Гнізда влаштовує на глухих ділянках лісів, байраків чи скельних виходів на землі в нішах, на виступах або під коріннями дерев і чагарників. У кладці 2-5 (частіше 3) яйця. Насиджує самка 33-35 діб. Пташенята виходять з гнізд вже у травні, літати починають лише у другій половині червня. Спектр живлення дуже різноманітний, переважають птахи, дрібні гризуни та їжаки.

Морфологічні ознаки:

Маса тіла - 1,5-4,2 кг, довжина тіла - 600750 мм, розмах крил - 1600-1880 мм. У дорослого верх темно-бурий з жовтуватими і білуватими плямами, низ вохристий з темно-бурими широкими поздовжніми рисками. Є великі "вушка". Молодий птах має подібне забарвлення.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

CITES, Додаток ІІ, Бернської конвенції, Додаток ІІ. ЧКУ (1994). Охороняється на гніздуванні в Карпатському та Поліському заповідниках. Для збереження виду необхідно посилити контроль за незаконним відстрілом у мисливський сезон.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Розмножується у Київському і Одеському зоопарках.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Бучко,1994; Гузий, 1994; Скильский, Годова-нець,1994; Ветров, Кондратенко, 2002; Ветров, 2003; Birds in Europe..., 2004; Ремизов, Ветров, 2008.

Автор:

Автор: В.В. Вєтров

Малюнок (фото):

І.І. Землянських