prevnext

Сова болотяна

Asio flammeus (Pontoppidan, 1763)

Червона книга України Сова болотянаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Совоподібні. Strigiformes.
Родина: Совові. Strigidae.

Один з 4-х видів роду; один з 2-х видів роду у фауні України, представлений одним з 9-ти підвидів - A.. f. flammeus

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Охоплює Пн. Євразію, Пн. Америку та частково Пд. Америку. Зимує в пд. частинах свого ареалу. Гніздиться на усій території України, за винятком Карпатських та Кримських гір. У Закарпатській обл. гніздування не доведене, але токування зареєстровано у придатних для оселення біотопах в Ужгородському (біля м. Чопа, р. Латориця) та Берегівському (біля с. Дейде) р-нах. Зимує на усій території України.

Чисельність i причини її зміни:

Загальна чисельність популяції виду в Україні точно не відома; ймовірно, вона становить 850-1700 пар. З 1960-х рр. відбувається значне зниження щільності гніздування. Відносно звичайним буває тільки у роки підйому чисельності основних видів жертв - мишоподібних гризунів. Скорочення чисельності спричиняють сільгоспроботи з використанням техніки, випасання худоби, випалювання рослинності у весняний період та безпосередній відстріл мисливцями.

Особливості біології та наукове значення:

Осілий і кочовий птах. Заселяє заплавні і суходільні луки, низинні болота, дрібнолісся біля кинутих полів, вирубки. Гнізда влаштовує на землі, часто на купинах, під кущами верби чи низькорослих дерев. Кладка з середини до кінця квітня. У повній кладці 3-6 яєць. Насиджування триває 24-28 днів. В осінньо-зимовий період кочує на досить великі відстані. Живиться переважно мишоподібними гризунами, також ловить птахів і комах.

Морфологічні ознаки:

Довжина тіла - 34-42,3 см, розмах крил - 83,7-109,2 см, маса 320-430 г. Самці менші за самок. Статевий диморфізм у забарвленні не виражений. Голова кругла з невеликими "вушками", лицьовий диск добре виражений. Спина і верх крил вохристо-бурі, черево жовтувате з тонкими бурими поздовжніми смужками. У польоті на згинах довгих крил помітні темні плями. Ноги і пальці покриті жовтими перами. Дзьоб і кігті бурувато-чорні. Очі жовті.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Знаходиться під охороною Бернської конвенції (Додаток ІІ) та CITES (Додаток ІІ). Разом з іншими птахами охороняється в заповідниках та національних природних парках України. Треба охороняти придатні для гніздування виду водно-болотні біотопи, проводити роз'яснювальну роботу серед мисливців.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Не має, хоча безсумнівно є корисним птахом, що знищує мишоподібних гризунів. Має естетичне значення як єдиний вид сов нашої фауни, який трапляється у відкритому ландшафті.

Основні джерела інформації:

Гузий, 1987; Степанян, 1990; Пирогов, 1991; Жмуд, 1991; Приклонский, 1993; Сова, 1994; Кузьменко, 1994; Кийко, Якубеня, 1995; Скільський, Годованець, 1996; Пекло, 1997; Новак, 2003; Burfield, Bommel, 2004.

Автор:

Ю.В. Кузьменко

Малюнок (фото):

І.І. Землянських