prevnext

Совка

Otus scops (Linnaeus, 1758)

Червона книга України СовкаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Совоподібні. Strigiformes.
Родина: Совові. Strigidae.

Єдиний вид роду в фауні України, представлений номінативним підвидом

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд. і Центральна Європа, Пн. Африка, Центральна Азія. Зимує в Екваторіальній Африці. В Україні на гніздуванні у степовій смузі та деяких р-нах пд. частини Лісостепу, в Криму, на Закарпатті, в інших р-нах - дуже рідко.

Чисельність i причини її зміни:

На пд. України та у рівнинному Закарпатті - нечисленний, в інших р-нах - дуже рідкісний. Чисельність в країні оцінена в 2-4 тис. пар. Загальна чисельність на території Європи становить 210-440 тис. пар. Майже на всій європейській частині ареалу відзначена тенденція до зменшення чисельності. Чинники загрози достеменно не вивчені, найвірогідніше - зменшення площ старих лісів з дуплистими деревами, хижацтво куниці кам'яної, конкуренція сови вухатої.

Особливості біології та наукове значення:

Гніздовий, перелітний вид. На місцях гніздування з'являється з кінця березня - до початку травня. Оселяється в лісах, садах, парках, лісосмугах та ін. Моногам. Гніздиться в дуплах дерев, у старих гніздах сороки, штучних гніздівлях, норах. Кладка з 3-6 білих яєць. Період відкладання з третьої декади травня до початку липня. Насиджування 21-29 днів. Пташенята залишаються в гнізді до трьох тижнів. Починають літати через 30-33 дні. Міграції вивчені дуже слабо. На пд. України осіння міграція відбувається в кінці вересня. Живиться переважно комахами, рідше (в холодну погоду) гризунами і дрібними птахами.

Морфологічні ознаки:

Маленька сова. Довжина тіла - 19-20 см, розмах крил - 50-54 см, маса до 180 г. Загальний тон оперення бурувато-сірий (у рудої морфи - рудуватий) з темними поздовжніми і білими поперечними рисками. Низ світло-сірий з поперечними білуватими смужками і темними поздовжніми рисками на стрижнях пер. Махові і стернові пера зі світлими і темними смугами. На голові добре помітні "вушка". Дзьоб темно-сірий. Райдужна оболонка ока жовта.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Вид унесено у Додаток ІІ Конвенції CITES, Додаток ІІ Бернської конвенції. Охороняється на території Карпатського біосферного заповідника, Вижницького НПП. Потребує збереження стиглих насаджень і дуплистих дерев, вивчення екології та контролю стану популяцій, виявлення та охорони місць гніздування, приваблювання у штучні гніздівлі.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Костин, 1983; Новак, 2002; Birds in Europe, 2004; Аппак, 2004; Архипов, Фесенко, 2004, Редінов, 2006.

Автор:

А.-Т. В. Башта, О.М. Архипов

Малюнок (фото):

І.І. Землянських