prevnext

Жовна зелена (дятел зелений)

Picus viridis Linnaeus, 1758

Червона книга України Жовна зелена (дятел зелений)Карта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Дятлоподібні. Piciformes.
Родина: Дятлові. Picidae.

Один з двох видів роду у фауні України, представлений номінативним підвидів P. v. viridis.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Зх. Євразія від Атлантичного узбережжя на сх. до долини р. Волга, на пн. до Скандинавського п-ва, на пд. до Середземноморського узбережжя і Малої Азії. В Україні гніздиться на Поліссі, у зх. р-нах та, спорадично, у пониззях рр. Дунай та Дністер.

Чисельність i причини її зміни:

Загальна чисельність в Україні становить біля 500-800 пар. У Сх. Поліссі в останні десятиріччя чисельність виду зменшилась майже в 3 рази. В Лісостепу перестав гніздитися ще в 1920-х рр. Причини зміни чисельності: вирубування заплавних лісів, використання пестицидів та, можливо, конкуренція за місця гніздування з більш численною жовною сивою.

Особливості біології та наукове значення:

Гніздовий, осілий і кочовий птах. Оселяється в листяних і мішаних лісах, переважно річкових долин. У другій половині квітня утворює пари і видовбує дупла, переважно в м'яких породах дерев. Кладки з 2-8 яєць з'являються у другій половині травня - на початку червня. Пташенята залишають гніздо в червні-жовтні. Живиться переважно мурахами та їхніми лялечками, може їсти плоди вишні, черешні, шовковиці.

Морфологічні ознаки:

Маса тіла - 186-250 г, розмах крил - 40-42 см. Довжина тіла самця - 330-360 мм, довжина тіла - самки 340-371 мм. Великий дятел з яскраво-зеленим забарвленням верху, блідно-зеленим низом та жовтим надхвістям. Червона пляма на голові закриває тім'я і потилицю. Лоб чорний, навколо очей чорні плями. Самець вздовж щік має червоні "вуса" з чорним обідком, у самки "вуса" чорні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Знаходиться під охороною Бернської конвенції (Додаток ІІ). В Україні охороняється на об'єктах ПЗФ Полісся, зх. р-нів та у Дунайському БЗ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Страутман, 1954; Мальчевский, Пукинский, 1983; Митяй, 1983; Афанасьев, 1998; Біорізноманітність Дунайського біосферного заповідника., 1999; Гаврись, 2003.

Автор:

Г.Г. Гаврись

Малюнок (фото):

І.І. Землянських