prevnext

Сорокопуд сірий

Lanius excubitor Linnaeus, 1758

Червона книга України Сорокопуд сірийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Птахи. Aves.
Ряд: Горобцеподібні. Passeriformes.
Родина: Сорокопудові. Laniidae.

Один з видів політипного роду; один з 4-х видів роду у фауні України; більшість птахів, що гніздяться в. Україні належать до підвиду L. e. homeyeri, менша частина - до перехідної форми між цим підвидом та номінативним L. е. excubitor.

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пн. Америка, Азія, Європа та Пн. Африка. Через територію України проходить пд. межа гніздового ареалу. Гніздиться в усіх поліських (Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська і Сумська) та прикарпатських обл. (Львівська, Івано-Франківська, Чернівецька і Закарпатська). Є інформація про випадки гніздування на Полтавщині, Хмельниччині та Вінниччині. В осінньо-зимовий період трапляється на всій території України.

Чисельність i причини її зміни:

В Україні оцінюється в 500-1000 пар (наші дані) або в 900-1200 пар в 1988 р. (Cramp, 1993). Основна частина українського гніздового угруповання зосереджена у Волинському Поліссі. Протягом практично всього ХХ ст. чисельність птахів, що гніздилися в Україні була надзвичайно низькою. З 1980 рр. спостерігається помітне збільшення чисельності у Поліссі та значне розширення гніздової частини ареалу.

Особливості біології та наукове значення:

Моногамний вид. Період гніздування квітеньлипень. Найоптимальнішими для гніздування є зволожені біотопи (болота, луки), де є масиви чагарників чи окремі кущі. Гніздиться також на великих лісових галявинах, згарищах, лісосіках, узліссі. Гнізда влаштовує на кущах чи невеличких деревах. У кладці зазвичай 5-7 яєць, рідше 8-9. Інкубація триває близько 15 діб. Пташенята залишають гніздо у віці 19-20 днів, а стають самостійними ще через 2 тижні. Перші молоді льотні птахи трапляються вже в середині червня. Основу живлення складають великі комахи, ящірки, дрібні птахи, мишоподібні гризуни. Осіло-кочовий вид. Восени та взимку частина птахів переміщується в пд. напрямку, досягаючи пд. обл. України. Кочівлі тривають протягом жовтня-березня.

Морфологічні ознаки:

Загальна довжина тіла - близько 240 мм, маса тіла - 57-80 г. Зверху сірий, на голові чорна смуга, яка проходить через очі; крила та хвіст чорні, на крилі біла пляма.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Має несприятливий охоронний статус в Європі (категорія SPEC 3). Додаток ІІ Бернської конвенції. ЧКУ (1994). Охороняється у НПП Шацькому, "Прип'ять-Стохід", Карпатському БЗ, ПЗ Поліському, Рівненському та "Розточчя".

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомі окремі випадки розмноження у неволі.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Страутман, 1954, 1963; Cramp, 1993; Лопарев, 1994; Hagemeijer & Blair, 1997; Клестов и др., 1998; Новак, 1998; Грищенко та ін., 2000; Скільський, 2001; Давиденко, 2002; Луговой, 2003; Полуда, Гаврись, Давиденко, 2007.

Автор:

А.М. Полуда

Малюнок (фото):

І.І. Землянських