prevnext

Білозубка велика

Crocidura leucodon (Hermann, 1780)

Червона книга України Білозубка великаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Ссавці. Mammalia.
Ряд: Комахоїдні. Insectivora.
Родина: Землерийкові. Sorecidae.

Один з приблизно 174-х видів роду, один з 2-х видів фауни України.

Природоохоронний статус виду:

Недостатньо відомий.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Вид з великим середземноморським ареалом. Центральна і Пн. Європа, Передня Азія, Кавказ. Ще 50 років тому вся Україна. Зараз зустрічається на пд. в Херсонській обл. і АР Крим, а також на зх. в Волинській, Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій і Закарпатській обл.

Чисельність i причини її зміни:

Ще в 1950-х рр. у виловах дрібних ссавців в середньому по Україні становив біля 1%. Зараз білозубка велика досить численна лише в Криму (особливо на Керченському півострові та на окремих ділянках гір і передгір'їв), де може становити значну частку виловів дрібних ссавців. В цілинному степу Асканія-Нова вид звичайний під час осіннього підйому чисельності. В Чорноморському заповіднику теж трапляється досить часто. В зх. областях останнім часом лише поодинокі знахідки. З інших областей України за останні 30 років достовірних повідомлень немає. Причини зміни чисельності: не з'ясовані, імовірніше за все - це руйнування місць придатних для існування.

Особливості біології та наукове значення:

Білозубка велика активна протягом року, веде наземний спосіб життя. За характером живлення типовий комахоїдний звір (прямокрилі, жуки, метелики, їх личинки і лялечки), що веде нічний і сутінковий спосіб життя. Вид відкритих ландшафтів, особливо цілинних степових ділянок. Розмноження триває протягом теплої пори року. В приплоді 5-10 малят. Вид - індикатор певних біотопів.

Морфологічні ознаки:

Довжина тіла - 5,5-7,3 см, хвоста - 2,7-4 см. Верх буруватий, низ чисто-білий, різко відмежований від боків. Хвіст знизу світліше, ніж зверху. Хвіст покритий рівним хутром, з якого виступають окремі подовжені волоски. Зуби білі, вуха помітно виступають із хутра.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Вид занесений до Червоного списку МСОП, та, як вид, що підлягає охороні, до Бернської конвенції. Зберігається в БЗ "Асканія-Нова" та Чорноморському, заповідниках і заказниках АР Крим.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Не має.

Основні джерела інформації:

Абелєнцев та ін.,1956; Абелєнцев, Підоплічко, Попов, 1956; Вестник зоологи, 1996; Кондратенко, 2003; Кондратенко, 2003.

Автор:

С.В. Межжерін

Малюнок (фото):

H. Willcox