prevnext

Бурозубка альпійська

Sorex alpinus (Schinz, 1837)

Червона книга України Бурозубка альпійськаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Ссавці. Mammalia.
Ряд: Комахоїдні. Insectivora.
Родина: Землерийкові. Sorecidae.

Один з 77-ми видів роду; один з 5-ти видів роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Ендемік гірських районів Зх. та Центральної Європи. Має реліктовий ареал. В Україні: лісовий та субальпійський пояс Карпат (від 400 до 2000 м н.р.м.). Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність i причини її зміни:

Невисока, але відносно стабільна. У відловах трапляється в 3-4 рази рідше за звичайну бурозубку, Sorex araneus. Частка у відловах не перевищує 2,6%. Причини зміни чисельності: головний загрожуючий фактор - руйнування місць мешкання.

Особливості біології та наукове значення:

Віддає перевагу прохолодним зволоженим місцям перебування: кам'янистим берегам річок, потоків і струмків у хвойних, мішаних та широколистяних лісах. У субальпійському поясі населяє трав'яну підстилку, вкриті мохом береги струмків. Має сховища під камінням та корінням дерев. Будує гнізда (діаметр 10-16 мм) з минулорічної трави, моху та листя на стеблах рослин. Активна протягом року. Основу їжі складають безхребетні (членистоногі - 60% усієї здобичі, дощові черви, дрібні молюски), а також дрібні хребетні (жаби, ссавці). Кількість їжі, яку з'їдає за добу одна особина, становить приблизно 120% її маси. Розмножується 2 рази на рік. У приплоді 3-8 (найчастіше 5) дитинчат.

Морфологічні ознаки:

Землерийка середніх для роду розмірів, довжина тіла 6-8 см. Хвіст довгий, майже дорівнює довжині тіла, знизу світлий. Як і у інших представників роду голова закінчується хоботком. Забарвлення хутра на спині темне, чорно-сіре, мало контрастує з забарвленням нижньої сторони тіла. Лапи білуваті.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Вид занесено до ЧКУ (1994) (IV категорія) і як вид, що підлягає охороні, внесено до Бернської конвенції. Охороняється на території БЗ Карпатського, НПП Карпатського і "Синевир", ПЗ "Ґорґани".

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Не здійснювалися.

Господарське та комерційне значення:

Не має.

Основні джерела інформації:

Абелєнцев та ін., 1956; Долгов, 1985; Niethammer, Krapp, 1990; Мішта, 2008. Особисте повідомлення: Киселюк.

Автор:

А.В. Мішта

Малюнок (фото):

H. Willcox