Нічниця велика
Myotis myotis (Borkhausen, 1797)
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Ссавці. Mammalia. |
Ряд: | Рукокрилі. Chiroptera. |
Родина: | Лиликові. Vespertilionidae. |
Один з 103-х видів роду світової фауни та один з 10-ти видів роду у фауні України.
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Ареал виду та його поширення в Україні:
Зх., Центральна та Сх. Європа, деякі регіони пн. Африки. В Україні - основний регіон поширення - Львівська, Закарпатська, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька та Чернівецька обл.
Чисельність i причини її зміни:
В межах свого поширення в Україні відносно звичайний вид. Є одним з домінантів печерних скупчень рукокрилих Поділля. Причини зміни чисельності: зменшення кількості придатних сховищ, пряме винищення та чинник непокою у сховищах, скорочення кормової бази.
Особливості біології та наукове значення:
Влітку оселяються на горищах та в підземеллях, що характеризуються значними об'ємами. Самиці навесні утворюють виводкові колонії до декількох сот особин. Народження молодих припадає на кінець травня - початок червня. В кінці липня молоді досягають розмірів дорослих тварин. Парування - восени. Зимовими сховищами є підземелля (природні печери та каменоломні, рідко - підвали), де представники цього виду можуть утворювати скупчення до декількох сот особин. В Україні вид, очевидно, є факультативним, регіональним мігрантом. Найбільші відстані сезонних переміщень для України - 140 та 200 км. Полює на відкритих просторах, нерідко збираючи здобич з поверхні землі. Основу трофічного списку складають жуки, прямокрилі та великі метелики. Максимальна зафіксована тривалість життя - 22 роки. Самиця раз на рік приносить одне дитинча. У зх. областях є значним природним регулятором чисельності комах, в тому числі - сільськогосподарських шкідників. Сховища великих колоній можуть служити джерелом природного добрива - гуано.
Морфологічні ознаки:
Нічниця великих розмірів (другий за розмірами вид кажанів фауни України). Має порівняно довгі вуха. Трагус - близько 1/2 висоти вушниці. Епіблема відсутня. Літальна перетинка кріпиться до основи пальця. Хутро спини - димчасто-буре з коричневим відтінком, черева - брудно-білясте.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охоронні категорії: EUROBATS; Бернська конвенція (Додаток II), Боннська конвенція (Додаток II); МСОП: LC. Необхідні заходи охорони: охорона сховищ, популяризація рукокрилих серед населення.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Не має.
Основні джерела інформації:
Татаринов, 1956; Абелєнцев, Попов, 1956; Абеленцев и др., 1968; Татаринов, 1973; Arlettaz, 1996; Тищенко та ін., 2005; Годлевська та ін., 2005.
Автор:
О.В. Годлевська
Малюнок (фото):
О.В. Годлевська