Нічниця Наттерера
Myotis nattereri (Kuhl, 1817)
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Ссавці. Mammalia. |
Ряд: | Рукокрилі. Chiroptera. |
Родина: | Лиликові. Vespertilionidae. |
Один з 9-ти видів роду та один з 26-ти видів родини у фауні України. Представлений підвидом M. nattereri nattereri.
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Ареал виду та його поширення в Україні:
Охоплює зх. частину Палеарктики: від пн. Зх. Європи та Середземномор'я до Кавказу та Близького Сходу. Поширення виду у Європі пов'язане з лісовою рослинністю. В Україні є рідкісним і спорадично поширеним видом, загалом відомо не більше 50-ти літніх і зимових місцезнаходжень.
Чисельність i причини її зміни:
Дуже низька. Загалом відомі реєстрації близько 170 особин. Причинами зниження чисельності є зменшення кількості дуплистих дерев, дефіцит підземель з певними мікрокліматичними характеристиками, зменшення площ заплавних лісів і "напіввідкритих" водойм.
Особливості біології та наукове значення:
Є переважно лісовим видом, помешкання якого пов'язані з ділянками рідколісь листяних і мішаних лісів поблизу водойм, зустрічається також в урболандшафтах. В якості сховищ використовує дупла, горища та інші частини будівель, скельні тріщини, підземелля. Полює, літаючи вздовж узлісь, просік, над вкритою прибережно-водною рослинністю поверхнею водойм. Основу раціону складають двокрилі (Diptera), жуки (Coleoptera), може збирати безхребетних з поверхонь. Є осілим видом, зимує у підземеллях. Виводкові колонії розміщуються у дуплах або будівлях. Розмножується раз на рік, в червні народжується одне маля. Тривалість життя до 20 років. Разом з іншими лісовими видами кажанів має регуляторний вплив на стан популяцій комах-філофагів, які схильні до спалахів чисельності.
Морфологічні ознаки:
Довжина тіла - 42-52 мм, хвоста - 39-47 мм, передпліччя - 36-43 мм; розмах крил - 240-300 мм; маса тіла - 5-14 г. По краю міжстегнової перетинки є два ряди щетинистих війок.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Вид має охоронний статус згідно з додатками Бернської конвенції (1979, додаток II), Боннської конвенції (1985, II), Директиви ЄС про природні помешкання і види (1992, IV), EUROBATS; Червоним списком МСОП (IUCN, 2009) - кат. LC. В ЧКУ (1994) мав охоронну категорію "рідкісний". Невідкладними заходами є надання охоронного статусу підземеллям - сховищам нічниць, дотримання вимог щодо залишення дуплястих дерев під час лісогосподарських робіт, розробка і реалізація Національного Плану дій щодо збереження виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Є досвід утримання в лабораторії Московського університету.
Господарське та комерційне значення:
Не має.
Основні джерела інформації:
Абелєнцев, Попов, 1956; Лихотоп, Сологор, 1991; Крочко, 1994; Тищенко, 1999; Годлевська та ін., 2001; Башта, 2004; Влащенко, 2006; Башта, Потіш, 2007.
Автор:
В.М. Тищенко
Малюнок (фото):
С.В. Газарян