Нічниця Брандта
Myotis brandtii (Eversmann, 1845)
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Ссавці. Mammalia. |
Ряд: | Рукокрилі. Chiroptera. |
Родина: | Лиликові. Vespertilionidae. |
Один з 9-ти видів роду та один з 26-ти видів родини у фауні України. Представлений підвидом M. brandtii brandtii.
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Ареал виду та його поширення в Україні:
Охоплює смугу бореальних і листяних лісів Пн. Палеарктики. Європейська частина ареалу охоплює пн. р-ни Центральної і Сх. Європи. Територією України ймовірно проходить пд. межа ареалу та зона симпатрії з близьким видом - нічницею вусатою (M. mystacinus Kuhl, 1817). Поширення виду в Україні залишається слабо вивченим, дотепер відомо лише дванадцять зимових і літніх місцезнаходжень.
Чисельність i причини її зміни:
Низька, для її уточнення потрібні додаткові дослідження. Загалом відомі знахідки близько 130 особин. Вид є вразливим до антропогенних змін середовища та зменшення кількості наземних і підземних сховищ.
Особливості біології та наукове значення:
Населяє ділянки рідколісь мішаних і широколистяних лісів, парків, часто мешкає поблизу водойм, зрідка - в урболандшафтах. Сховища у щілинних дуплах, скельних тріщинах, підземеллях, рідше у будівлях. Міграційний статус виду потребує уточнення, ймовірно є осіло-кочовим. Основу раціону складають лускокрилі (Lepidoptera) та двокрилі (Diptera). Розмножується раз на рік, виводкові колонії розміщуються у різних частинах будівель, іноді у дуплах. У червні-липні самиці народжують по одному маляті. Зимує у підземеллях. Тривалість життя до 25 років. Разом з іншими лісовими видами кажанів може мати значний регуляторний вплив на стан популяцій комах-філофагів, які схильні до спалахів чисельності.
Морфологічні ознаки:
Морфологічно подібний до нічниці вусатої. Довжина тіла - 39-51 мм, хвоста - 32-44 мм, передпліччя - 33-37 мм, розмах крил - 190-240 мм, маса тіла - 4-10 г.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Вид має охоронний статус згідно з додатками Бернської конвенції (1979, додаток II), Боннської конвенції (1985, додаток II), Директиви ЄС про природні помешкання і види (1992, додаток IV), EUROBATS; Червоним списком МСОП (IUCN, 2009) - кат. LC. Невідкладним заходом є надання спеціального охоронного статусу природним та штучним підземеллям - сховищам нічниць. Необхідно також посилити контроль за дотриманням вимог щодо залишення дуплястих дерев під час лісогосподарських робіт.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Є досвід утримування виду у Центрі реабілітації кажанів при Київському зоопарку.
Господарське та комерційне значення:
Не має.
Основні джерела інформації:
Покиньчереда, 1999; Загороднюк, Покиньчереда, 1999; Загороднюк та ін., 2002; Тищенко, 2003; Vlaschenko, Naglov, 2005; Влащенко, 2006; Загороднюк, Дикий, 2009; Zagorodniuk, Korobchenko, 2009.
Автор:
В.М. Тищенко
Малюнок (фото):
А.С Гукасова