Вухань звичайний
Plecotus auritus (Linnaeus, 1758)
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Ссавці. Mammalia. |
Ряд: | Рукокрилі. Chiroptera. |
Родина: | Лиликові. Vespertilionidae. |
Один з 8-ми видів роду, один з 2-х видів роду фауни в Україні.
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Ареал виду та його поширення в Україні:
Поширений на більшій території Євразії, на Кавказі, у пн. Африці. В Україні поширений по всій території, окрім степових р-нів, ізольовано у Гірському Криму. Найбільш суцільним є ареал у Поліссі.
Чисельність i причини її зміни:
Низька, в Україні відомо близько 100-200 знахідок, як літніх, так і зимових, які складають до 4% від обсягу колекцій кажанів, така ж частка виду у зимових скупченнях кажанів. Загальний розмір популяції - кілька десятків тисяч особин. Причини зміни чисельності: знищення дуплистих дерев. У підземних сховищах несприятливим чинником є непокій.
Особливості біології та наукове значення:
Типовим місцем оселення є мішані та шпилькові ліси, а також заплавні і байрачні ліси і лісопарки. Оселяється в дуплах дерев, у суворі зими зустрічається в підземеллях (часто у привхідних залах). Великих скупчень не утворює. Веде переважно усамітнений спосіб життя, влітку і восени формує материнські колонії чисельністю 15-30 особин. Осілий, здійснює лише локальні сезонні міграції. Восени нерідко відмічають у штучних гніздівлях. Політ маневровий; полює на дрібних нічних комах на просіках, узліссях і в садках, часто збирає поживу з субстрату (стовбури і гілки дерев). Статевої зрілості досягає на 2 рік життя, плодить раз на рік по 1 малечі. Природний регулятор чисельності комах та індикатор мало порушених лісових фауністичних угруповань.
Морфологічні ознаки:
Загальні ознаки типові для роду: вуха великі (понад 30 мм), зрослі при основі, хутро спини світло-буре. Видові ознаки: над очима є великі (більші за око) бородавки; кінець морди позаду ніздрів роздутий; вільний палець крила довгий (6,2-7,2 мм); вершини траґусів світлі; черево з жовтим відтінком, пеніс вузький; передпліччя - 36-41 мм.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
За останнім зведенням МСОП має категорію LC, EUROBATS, Бернська конвенція - ІІ додаток. Знаходиться під охороною в заповідниках усіх природних зон. Ефективна охорона може бути досягнута при створенні великих заповідних масивів у зоні мішаних лісів та охороні природних сховищ.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Загалом вид нескладно утримувати в неволі, проте досвід розведення не відомий.
Господарське та комерційне значення:
Не має
Основні джерела інформації:
Полушина, 1998; Стрелков, 1988a, б; Загороднюк, 1999, 2001а; Жила та ін., 2001; Загороднюк, Годлевська, 2001; Kiefer et al., 2002; Zagorodniuk, Postawa, 2007.
Автор:
І.В. Загороднюк
Малюнок (фото):
М.В. Дребет