prevnext

Широковух європейський

Barbastella barbastellus (Schreber, 1774)

Червона книга України Широковух європейськийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Ссавці. Mammalia.
Ряд: Рукокрилі. Chiroptera.
Родина: Лиликові. Vespertilionidae.

Один з 2-х видів роду. Єдиний представник роду в Україні.

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Європа (на пн. - до пд. регіонів Скандинавського п-ва), Пн.-Зх. Африка, Кавказ. В Україні - Закарпаття, правобережні частини Лісостепової зони та Полісся, Гірський Крим.

Чисельність i причини її зміни:

Низька. Більшість знахідок представлена поодинокими особинами. Причини зміни чисельності: скорочення кормової бази, знищення старих дуплистих дерев та загальне зменшення кількості придатних сховищ, непокоєння у сховищах.

Особливості біології та наукове значення:

Літніми сховищами є різноманітні підземелля, дуплясті дерева та різні частини будівель. В Україні виводкові колонії невідомі. В інших частинах ареали такі колонії можуть налічувати до декількох десятків дорослих самиць. Народження малят - на початку літа. На зимівлі знайдено в підземеллях штучного та природного походження (з низькими показниками температури), в будівлях, у дуплах. Вид осілий. В інших частинах ареалу зареєстровано декілька значних за відстанню сезонних переміщень - до 290 км. Живиться, головним чином, двокрилими, лускокрилими. Подекуди раціон включає ручейників, сітчастокрилих, напівтвердокрилих та павуків. Полює як на відкритому просторі, так і вздовж узлісь, збираючи здобич з поверхонь. Самиця приносить 1-2 дитинчат один раз на рік. Живуть до 21 року. Природний регулятор чисельності комах.

Морфологічні ознаки:

Середній за розмірами вид. Вуха з розвинутою надочною лопастю. Вушниці широкі, майже сходяться при основі на переніссі. Крила порівняно вузькі. Крилова перетинка кріпиться до основи пальця. Епіблема вузька. Забарвлення дуже темне, темно-буре, майже чорне; черево дещо світліше спини.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охоронні категорії: ЧКУ (1994, кат. III); EUROBATS; Бернська конвенція (Додаток II), Боннська конвенція (Додаток II); МСОП: NT. Заходи охорони мають включати збереження сховищ, в тому числі - масивів старого лісу з дуплястими деревами, охорону підземель.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Не має

Основні джерела інформації:

Абелєнцев, Попов, 1956; Татаринов, 1973; Крочко, 1992; Голуб, 1996; Rydell, Bogdanowicz, 1997; Дулицкий, 2001; Russo et al., 2004.

Автор:

О.В. Годлевська

Малюнок (фото):

О.В. Годлевська