prevnext

Нетопир-карлик

Pipistrellus pygmaeus (Leach, 1825)

Червона книга України Нетопир-карликКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Ссавці. Mammalia.
Ряд: Рукокрилі. Chiroptera.
Родина: Лиликові. Vespertilionidae.

У роді 30 видів. Один з 4-х видів роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Ареал виду та його поширення в Україні:

Ймовірно, Мала Азія, Кавказ, Європа від Шотландії та пд. Скандинавії до узбережжя Середземного та Чорного морів і на сх. - до Середнього Поволжя. В Україні відзначений на лісовій і лісостеповій частинах.

Чисельність i причини її зміни:

Нечисленний вид на Поліссі й у Лісостепу. Рідкісний - на Поділлі й Закарпатті. Причини зниження чисельності - трансформація кормодобувних біотопів і місць поселення (вирубування дуплистих дерев, модернізація старих будівель), загибель від рук людини, чинник непокою виводкових колоній.

Особливості біології та наукове значення:

Пов'язаний з водоймами: берегами річок, вологими і болотистими територіями. Селиться в основному поблизу або на краю лісових ділянок, населених пунктів. Перелітний вид. Виводкові колонії (від пару десятків до кількох сотень особин) розташовані в будівлях, дуплах і щілинах дерев, під корою. Зимує, ймовірно, в дуплах. Міграції не досліджені. Припускають, що це дальній мігрант. На полювання вилітає в ранніх сутінках, літає невисоко. Політ нешвидкий, маневровий. Кормові біотопи - узлісся та розріджені ділянки лісу, окраїни та вулиці населених пунктів, сади, береги водойм. Живиться переважно комарами і мошками, і тому віддає перевагу багатим на водойми ландшафтам.

Морфологічні ознаки:

Хутро коротке й густе, на спині коричневе, інколи з піщистим відтінком, на черевці світліше. Вухо заокруглене, трохи довше, ніж ширше. Козелок з округлою верхівкою, майже в 4 рази довший, ніж ширший. Великий палець довший або дорівнює ширині зап'ястя, виміряного на складеному крилі. П’ятий палець кисті разом з п'ястковою кісткою - довжиною біля 46 мм. Спинна сторона міжстегнової перетинки зверху, до половини своєї довжини, а також уздовж гомілки, густо опушена. Шпора сягає до половини довжини вільного краю міжстегнової перетинки, є невелика епіблема. Друга і третя фаланги найдовшого пальця передньої кінцівки за розміром майже одинакові. Довжина тіла: 32-45 мм, вуха: 7-8 мм, передпліччя: 27,7-32,3 мм, вага: від 3-7 г.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Вид занесено до Червоного списку МСОП, EUROBATS та ІІ додатку до Бернської конвенції. Збереження старих листяних і мішаних лісів з дуплястими деревами. Розвішування штучних гніздівель. Збереження лінійних структур (лісосмуг, насаджень уздовж дороги, лісових доріг) між місцями поселення та полювання. Заборона діяльності в місцях поселення виводкових колоній з травня до вересня. Охороняється на території всіх об'єктів природно-заповідного фонду, зокрема, у Черемському ПЗ, НПП "Прип'ять-Стохід", "Святі гори", "ДеснянськоСтарогутський", Шацькому НПП.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Не має

Основні джерела інформації:

Волошин, Башта, 2001; Загороднюк, Негода, 2001; Загороднюк, Тищенко-Тишковець, 2001; Загороднюк та ін., 2002; Гащак, 2003; Башта, 2004а, 2004б, 2009; Bashta, 2004; Влащенко, 2006; Башта, Потіш, 2007; Гаврись та ін., 2007.

Автор:

А.-Т. В. Башта

Малюнок (фото):

А.-Т. В. Башта