prevnext

Нетопир середземноморський

Pipistrellus kuhlii (Kuhl, 1819)

Червона книга України Нетопир середземноморськийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Ссавці. Mammalia.
Ряд: Рукокрилі. Chiroptera.
Родина: Лиликові. Vespertilionidae.

У роді 30 видів. Один з 4-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд. та Пд.-Сх. Європа до 93° сх. у Пд. Азії, більша частина Африки. На території Центральної та Сх. Європи спостерігається експансія виду в пн. напрямі. В Україні від 1990-х рр. поширився майже по всій території.

Чисельність i причини її зміни:

Протягом двох останніх десятиліть чисельність виду в Україні збільшилася від дуже рідкісного до нечисленного, місцями звичайного виду урбанізованих ландшафтів. Значно слабше виявлений у зх. і пн.-зх. областях України. Причини зміни чисельності: основною загрозою для збереження популяцій може бути комплекс антропогенних факторів, що включає руйнування місць поселення (модернізація старих будівель, герметизація горищ і закриття дахових отворів), використання отрутохімікатів для консервації деревини та дезінсекції, пряме знищення.

Особливості біології та наукове значення:

Спостерігається як у рівнинній, так і низькогірній місцевостях. Проявляє схильність до синантропності. Розселення переважно відбувається вздовж великих річок. Літні місця поселення розташовані в будівлях, тріщинах у стінах, щілинах скель. Виводкові колонії налічують 30-100 самок. Самки народжують звичайно 2 малят. Максимальний вік життя - 8 років. Ймовірно, осілий вид. Властиві незначні перельоти для сезонної зміни сховищ, максимально - до 5 км. Місцями гібернації є будинки: між віконними рамами, у підвалах і надземних частинах. На полювання вилітає незабаром після заходу сонця. Політ швидкий і спритний. Літає невисоко, роблячи великі кола. Полює в населених пунктах: навколо вуличних ліхтарів, над водоймами, в садах Ловить дрібних літаючих комах (переважно метеликів і двокрилих).

Морфологічні ознаки:

Забарвлення спини дуже мінливе, від блідосіробурого до темнокоричневого. Черевце сіробілувате. Вухо темне, коротке, найширше у середній частині, на верхівці - округле. Козелок прямий, з округлою верхівкою. Крила відносно вузькі. Вздовж краю літальної перетинки від задньої кінцівки до п'ятого пальця - широка світла смуга. Епіблема добре розвинена. Вільний край крилової перетинки прикріплений до основи зовнішнього пальця стопи. Довжина тіла: 40-48 мм, вуха: 12-13 мм, козелка: 5,5-6 мм, передпліччя: 31 -37, вага: 5-10 г.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Вид занесено до Червоного списку МСОП, EUROBATS та II додатку до Бернської конвенції. Заборона чинник непокою виводкових і гібернаційних колоній. Проведення природоохоронної агітації.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Не має

Основні джерела інформації:

Абелєнцев ті ін., 1956; Черемисов, 1987; Бескаравайный, 1988; Крочко, 1994; Ткач, Федорченко, 1998; Кедров, Шешурак, 1999; Ковальова, 1999; Кондратенко, 1999; Godlevska et al., 2000; Влащенко, 2001; Мерзликин, Лебедь, 2001; Стригунов, Коцюруба, 2001; Волох, 2002; Гаврись, Коцержинская, 2002; Sachanowicz, et al., 2006.

Автор:

А.-Т. В. Башта

Малюнок (фото):

І.В. Загороднюк.