prevnext

Заєць білий

Lepus timidus Linnaeus, 1758

Червона книга України Заєць білийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Ссавці. Mammalia.
Ряд: Зайцеподібні. Lagomorpha.
Родина: Зайцеві. Leporidae.

Один з видів роду; один з 2-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Бореальні та арктичні обл. Євразії і Пн. Америки. В Україні до останнього часу вважався зниклим, або спорадично проникаючим з території Росії та Білорусі. Зараз достовірно відмічений в пн. р-нах Сумщини (СерединаБудський, Ямпільський р-ни), Чернігівщини (Семенівський, Новгород-Сіверський р-ни) та Житомирщини (Олевський р-н). Передбачається мешкання в сусідніх р-нах Рівненської обл.

Чисельність i причини її зміни:

В Україні мешкає кілька сотень біляків. У Поліському ПЗ і прилеглих регіонах до 50 екз. На Чернігівщині - до 20 ос. В ДеснянськоСтарогутському НПП (обліки 2001-06 рр.) 50-70 екз., загалом по Сумській обл. - до 150 ос. У кінці ХІХ - на початку ХХ ст. відомі випадки зустрічі виду в Харківській, Полтавській, Черкаській, Київській, Хмельницькій обл. Причини зміни чисельності: вирубування лісових масивів, браконьєрство, посилення хижацтва лисиці у зв'язку з зростом її чисельності.

Особливості біології та наукове значення:

Зустрічається у всіх типах лісових насаджень. Веде присмерковий спосіб життя. Гін з середини лютого, з перервами вагітності, до кінця липня. Буває від 2 до 4 виводків. Вагітність 48-51 днів. На 8-9 день після народження молоді можуть самостійно їсти. Живиться рослинною їжею: злаками, різною травою та лісовими ягодами. Зимою їсть пагони та кору дерев, сіно.

Морфологічні ознаки:

Тварина середнього розміру, за складом тіла нагадує кроля. Довжина тіла—44-74 см, вага - 2,5-5,5кг.Забарвленнялітомбуро-сіре,зимою— чисто біле. Хвіст чисто сірий без чорного волосся, кінчики вух чорні протягом всього року.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Червоної книги України (1994), а також Червоного списку МСОП і як вид, що підлягає охороні, включено до Бернської конвенції. Охороняється у ДеснянськоСтарогутському НПП, Поліському ПЗ, Рівненському ПЗ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Існує досвід розведення виду в умовах Московського зоопарку.

Господарське та комерційне значення:

В Росії є об'єктом промислу. В Україні значення не має.

Основні джерела інформації:

Мигулин, 1928; Мигулін, 1938; Огнев, 1940; ЧКУ, 1994; Громов, Ербаева, 1995; Редкие и исчезающие растения и животные Украины, 1988; Гаврись, 1999; Косенко, Лозов, 1999; Жила, Зеніна, 1999; Карпенко та ін., 2002; Жила, 2008. Усні повідомлення: Книш, Новік.

Автор:

Г.Г. Гаврись

Малюнок (фото):

А. Parkinson