prevnext

Мишівка лісова

Sicista betulina (Pallas, 1779)

Червона книга України Мишівка лісоваКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Ссавці. Mammalia.
Ряд: Гризуни. Rodentia.
Родина: Мишівкові. Sminthidae.

Один із 23-х видів роду; один із 4-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Ліси Пн., Центральної та Сх. Європи, пн. Казахстану, пд. Зх. Сибіру та Прибайкалля. В Україні - лісова та лісостепова зони, Карпати; пд. межа поширення потребує уточнення.

Чисельність i причини її зміни:

В типових біотопах частка у відловах не перевищує 2,6%, в погадках хижих птахів - сягає 6%.

Особливості біології та наукове значення:

Зустрічається спорадично. Віддає перевагу місцям мешкання з високим густим травостоєм, галявинам, вирубкам, чагарниковим заростям, в першу чергу ягідникам. Зрідка оселяється у соснових посадках, ялицевих та соснових лісах. Гнізда будує з осоки, лісових трав і листя в пустотах між корінням, в невисоких дуплах, в трухлявій деревині пнів, іноді риє нори. Активна з квітня по жовтень. Взимку впадає у сплячку. Просинається при температурі вище за 10оС. Веде здебільшого сутінковий та нічний спосіб життя. Основу раціону складають комахи, насінини та ягоди. Розмножується 1 раз на рік. Вагітність триває 30 днів. В приплоді 2-6 малят (в середньому 4).

Морфологічні ознаки:

Довжина тіла - 5,8-7,4 см, хвіст майже вдвічі довший і дорівнює 8,5-10 см. Забарвлення спини жовтувато- або рудувато-коричневе, черевце сірувате. Від потилиці вздовж хребта проходить темна смужка без світлої облямівки.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Червоного списку МСОП і як вид, що підлягає особливій охороні, включено до Бернської конвенції. Охороняється на території Карпатського БЗ, Поліського заповідника, НПП Шацький, Карпатський та Деснянсько-Старогутський. Потребує виявлення та збереження місць мешкання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Не має.

Основні джерела інформації:

Мигулін, 1938; Попов, 1939; Огнев, 1948; Опалатенко, 1956; Сокур, 1963; Рудишин, 1982; Соколов, Ковальская, Баскевич, 1989; Громов, 1995; Теріофауна Карпатського БЗ, 1997; Зенина, 1999; Гащак и др., 2000; Царик та ін., 2001; Киселюк, 2002; Мішта, 2003, 2007; МИХЄЄВ, 2004; Булахов, Пахомов, 2006; Мішта, Кузьменко, 2006.

Автор:

А.В. Мішта

Малюнок (фото):

О. Костерин