prevnext

Мишівка степова

Sicista subtilis (Pallas, 1773

Червона книга України Мишівка степоваКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Ссавці. Mammalia.
Ряд: Гризуни. Rodentia.
Родина: Мишівкові. Sminthidae.

Один з 13-ти видів роду, один з 4-х видів роду фауни в Україні.

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Від степів Центральної Європи до Центральної Азії. В Україні поширена 26-хромосомна раса loriger - від Пд. Бугу на сх. до Дінця в межах степової і лісостепової зон, включаючи Крим. У межиріччі Бугу і Дністра вид, ймовірно, зник.

Чисельність i причини її зміни:

Низька, в угрупованнях дрібних ссавців пд. сх. України звичайно складає 0,1-0,2%, а в Причорномор'ї - відносна Чисельність складає біля 1 особин на 100 пастко-діб. Причини зміни чисельності: руйнування степових ценозів внаслідок розорювання та надмірного випасу худоби, весняно-літні пали на сіножатях, фрагментація популяцій.

Особливості біології та наукове значення:

Мешканець цілинних ділянок різнотравнотипчаково-ковилових, злаково-полинових і псамофітних степів, схилів ярів і приозерних улоговин, узлісь байрачних лісів, заростей степових чагарників. Зимосплячий вид, веде норовий спосіб життя з сутінковою активністю. Відноситься до насінно-комахоїдних тварин. Тваринні корми складають 40-70%. З рослинних кормів надає перевагу плодам і насінню трав. Статева зрілість настає у 1-й рік життя, плодить 1-2 рази на рік, у приплоді 3-5 малят. Тривалість життя 1-2 роки.

Морфологічні ознаки:

Загалом типові для роду: розміри малі, хвіст довший за тіло, уздовж хребта темна смуга, 1-й палець задніх кінцівок не досягає основ середніх. Відмінності від мишівки темної вкрай незначні. Подібно до мишівки темної, довжина хвоста - 70-80 мм, і він лише на 1/4 перевищує довжину тіла (55-70 мм). На спині, окрім хребтового темного пасма, є дві надстегнові темні смуги; ступня - 13-15,5 мм.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

В Україні охороняється з 1994 р. (ІІ вид. ЧКУ), включений у додаток ІІ до Бернської конвенції; за останнім зведенням МСОП має категорію LC. Охороняється у складі заповідних степових угруповань на територіях заповідників степової зони України. Ефективна охорона може бути досягнута лише при суттєвому розширенні площ степових заповідників та наявності повночленних тваринних угруповань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Не має.

Основні джерела інформації:

Соколов та ін., 1986; Sokolov et al., 1987; Федорович, 1997; Загороднюк, Філіпчук, 1999; Ковальская та ін., 2000; Загороднюк, Кондратенко, 2000; Загороднюк, Корочено, 2008; Ковальская, Селюніна, 2008.

Автор:

І.В. Загороднюк, З.В. Селюніна

Малюнок (фото):

О. Зіненко