prevnext

Хом’ячок сірий

Cricetulus migratorius (Pallas, 1773)

Червона книга України Хом’ячок сірийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Ссавці. Mammalia.
Ряд: Гризуни. Rodentia.
Родина: Хом’якові. Cricetidae.

В роді 6 видів, один вид роду в фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Недостатньо відомий.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Степові зони Європи, Передньої, Центральної Азії, напівпустелі, пустелі, передгір'я і гірський степ Середньої Азії. В Україні степова зона, Пн. Лісостеп, Крим. В перший половині ХХ ст. його також знаходили на південних районах Київської, Сумської та Чернігівської обл.

Чисельність i причини її зміни:

Вид, загальна тенденція чисельності, якого невідома. В Україні на всьому ареалі незначна, лише поодинокі потрапляння у пастки. Відомо, що у 1950-70-х рр. був одним з найчисленніших видів мишоподібних гризунів східного степу, де становив до 40% від здобичі дрібних ссавців, зараз більш ніж в десятеро разів менше. В Чорноморському БЗ, в місцях оптимальних для його існування, відносна чисельність наприкінці ХХ ст. становить від 0,4 до 2 особин на 100 пастко-діб. Причини зміни чисельності: руйнація природних степових ландшафтів.

Особливості біології та наукове значення:

Осілий вид. Веде типовий для більшості мишоподібних гризунів наземно-підземний спосіб життя. Нори відносно простої будови містять численні комори, в яких звір утворює зимові запаси. На зиму може впадати в сплячку, хоча головним чином в зимовий період просто малоактивний. Веде сутінковоночний спосіб життя. Досить всеїдна тварина. Поїдає насіння, зелени частки рослин, а також різноманітних безхребетних тварин (прямокрилі, жуки-чорнотілки, мурахи, наземні молюски). За сезон самка може 2-3 рази на рік народжувати 7-8 малят. Вагітність триває 20 днів. Стають статевозрілими вже через кілька місяців і до кінця року встигають дати нове покоління. Цілина, поля злакових, агроценози, пасовища, ділянки непридатні до сільськогосподарської діяльності, лісосмуги. Може заселяти будови людини.

Морфологічні ознаки:

Гризун цупкої статури розміром з мишу, з дуже коротким непомітним хвостом і короткими лапками. Має великі защічні мішки. Довжина тіла 9,5-13 см, хвоста 2-3,5 см. Забарвлення хутра зверху сіре, низ і хвіст більш світлі. Очі великі. Вуха малі, злегка виступають із хутра.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Червоної книги МСОП. Охороняється в БЗ "Асканія-Нова" і Чорноморському. Спеціальних заходів по охороні не потребує.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Не здійснювалися.

Господарське та комерційне значення:

Не має.

Основні джерела інформації:

Кондратенко, 2003; Позвоночные животные Черноморского БЗ (Аннотированные списки видов), 1996.

Автор:

С.В. Межжерін

Малюнок (фото):

О.В. Зоря