prevnext

Полівка татранська

Microtus tatricus (Kratochvil, 1952)

Червона книга України Полівка татранськаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Ссавці. Mammalia.
Ряд: Гризуни. Rodentia.
Родина: Хом’якові. Cricetidae.

Один з 62-х видів роду, один з 8-ми видів роду фауни в Україні.

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Вузькоареальний вид, відомий виключно з Карпатської дуги, де населяє смугу букових і буково-ялинових лісів в межах висот 300-1000 м. Більшість знахідок в Україні відноситься до Чорногірського масиву.

Чисельність i причини її зміни:

Дуже низька, з території України відомо лише близько 15 знахідок. Частка в уловах дрібних ссавців у типових біотопах становить 3-4%, а фактична частка в регіоні не перевищує 0,1%. Причини зміни чисельності: суцільні рубки лісу, порушення структури лісових екосистем, освоєння прирічкових долин; низька плодючість виду.

Особливості біології та наукове значення:

Мешканець ялиново-букових лісів з розвиненим підліском. Є індикатором буково-ялицевих пралісів, і всі місця її знахідок мають високі показники видового різноманіття дрібних ссавців. Приурочений до розріджених ділянок лісу, лісових галявин, припотічкових заростей чагарників. Веде норовий спосіб життя і має цілорічну сутінково-нічну активність. Живиться зеленими частинами трав'янистих рослин. Плодить 1-2 рази на рік, в середньому по 3 малят. Популяційні хвилі не виразні, темпи розмноження низькі. Індикатор корінних гірських лісів.

Морфологічні ознаки:

Загалом ознаки типові для групи чагарникових нориць: довжина тіла - 80-110, хвіст - до 40% довжини тіла, двоколірний (знизу білявий), на ступні задньої лапки звичайно тільки 5 мозолей; очі малі (до 2 мм); вуха ледь виступають з хутра; хутро спини довге, темно-буре; у самиць грудні соски відсутні (2 пари пахових). У нориці татринської розміри відносно великі: довжина лапки понад 15,5 мм (часто 16-17), хвіст - 36-42 мм (35-40% довжини тіла).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

В Україні охоронного статусу не мав у зв'язку з тим, що виявлений вперше лише 1998 р. За МСОП має категорію LC; внесений у додаток II до Бернської конвенції. Переважна кількість знахідок відноситься до території Карпатського БЗ. Ефективна охорона може бути досягнута лише при створенні великих заповідних масивів у центральній і зх. частинах Українських Карпат.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Утримання в неволі нескладне, досвіду розмноження в неволі немає.

Господарське та комерційне значення:

Не має.

Основні джерела інформації:

Турянин, 1969; Kratochvil, 1970; Flousek et al., 1985; Загороднюк, 1989; Zagorodnyuk, Zima, 1992; Загороднюк та ін., 1992; Jurdikova et al., 2000; Martinkova, Dudich, 2003.

Автор:

І.В. Загороднюк

Малюнок (фото):

І.В. Загороднюк