prevnext

Тюлень-монах

Monachus monachus (Hermann, 1779)

Червона книга України Тюлень-монахКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Ссавці. Mammalia.
Ряд: Ластоногі. Pinnipedia.
Родина: Справжні тюлені. Phocidae.

Один з 3-х видів роду, один вид роду в фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Зниклий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Середземне, Адріатичне, Егейське, Мармурове і Чорне моря. На узбережжі України відмічався в Криму (м. Тарханкут), о. Зміїний, дельті Дунаю.

Чисельність i причини її зміни:

Традиційно рідкісний звір, з низьким репродуктивним потенціалом чисельність популяцій якого знижується на всьому його ареалі. Причини зміни чисельності: посилення чинника неспокою з боку людини.

Особливості біології та наукове значення:

Зовсім не витримує присутності людини, особливості поведінки і біології вивчені недостатньо. Тримається невеликими групами і поодинці, тому і отримав таку назву. В Чорному морі відбувалися сезонні міграції. Живиться рибою та ракоподібними. Статевої зрілості досягає у 4 роки. Раз на два роки (липень-серпень) самка після 10-11-місячної вагітності народжує маля, яке два місяці знаходиться на березі. У 6-7-місячному віці линяє і тільки потім випливає у море. До 3 років тримається біля матері. Переважно безлюдні важкодоступні морські острови та кам'янисті узбережжя з печерами і скелястими ущелинами або пісчано-галечникові пляжі, захищені від накатів хвиль.

Морфологічні ознаки:

Досить великий тюлень, довжина тіла якого досягає майже 3 м, маса близько 300 кг; забарвлення хутра чорнувато-коричневе. На нижній поверхні тіла розташовується ромбовидна витягнута пляма довжиною близько 75 см брудно-білого кольору.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Вид занесений до І і ІІ видань ЧКУ (1980, 1994), до І додатку CITES, як вид, що знаходиться в критичному стані до Червоного списку МСОП і як вид, що підлягає особливій охороні, до ІІ додатку до Бернської конвенції.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Не мав.

Основні джерела інформації:

Редкие и исчезающие растения и животные Украины, 1988; Щербак,1994.

Автор:

С.В. Межжерін

Малюнок (фото):

А.Дж. Гючю