Тюлень-монах
Monachus monachus (Hermann, 1779)
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Ссавці. Mammalia. |
Ряд: | Ластоногі. Pinnipedia. |
Родина: | Справжні тюлені. Phocidae. |
Один з 3-х видів роду, один вид роду в фауні України.
Природоохоронний статус виду:
Зниклий
Ареал виду та його поширення в Україні:
Середземне, Адріатичне, Егейське, Мармурове і Чорне моря. На узбережжі України відмічався в Криму (м. Тарханкут), о. Зміїний, дельті Дунаю.
Чисельність i причини її зміни:
Традиційно рідкісний звір, з низьким репродуктивним потенціалом чисельність популяцій якого знижується на всьому його ареалі. Причини зміни чисельності: посилення чинника неспокою з боку людини.
Особливості біології та наукове значення:
Зовсім не витримує присутності людини, особливості поведінки і біології вивчені недостатньо. Тримається невеликими групами і поодинці, тому і отримав таку назву. В Чорному морі відбувалися сезонні міграції. Живиться рибою та ракоподібними. Статевої зрілості досягає у 4 роки. Раз на два роки (липень-серпень) самка після 10-11-місячної вагітності народжує маля, яке два місяці знаходиться на березі. У 6-7-місячному віці линяє і тільки потім випливає у море. До 3 років тримається біля матері. Переважно безлюдні важкодоступні морські острови та кам'янисті узбережжя з печерами і скелястими ущелинами або пісчано-галечникові пляжі, захищені від накатів хвиль.
Морфологічні ознаки:
Досить великий тюлень, довжина тіла якого досягає майже 3 м, маса близько 300 кг; забарвлення хутра чорнувато-коричневе. На нижній поверхні тіла розташовується ромбовидна витягнута пляма довжиною близько 75 см брудно-білого кольору.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Вид занесений до І і ІІ видань ЧКУ (1980, 1994), до І додатку CITES, як вид, що знаходиться в критичному стані до Червоного списку МСОП і як вид, що підлягає особливій охороні, до ІІ додатку до Бернської конвенції.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Не мав.
Основні джерела інформації:
Редкие и исчезающие растения и животные Украины, 1988; Щербак,1994.
Автор:
С.В. Межжерін
Малюнок (фото):
А.Дж. Гючю