prevnext

Пилкохвіст лісовий

Poecilimon schmidtii (Fieber, 1853)

Червона книга України Пилкохвіст лісовийКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Прямокрилі. Orthoptera.
Родина: Листові коники. Phaneropteridae.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Реліктовий лісовий вид з дизюнктивним ареалом. Поширений у Пд., Сх. Європі, на Кавказі та пн.-сх. узбережжі Малої Азії. В Україні знайдений на Закарпатті та у Карпатах, на Придніпровській височині та у Кримських горах.

Чисельність i причини її зміни:

Рідкісний вид (поодинокі екземпляри). Зникає внаслідок вирубування листяних лісів, оранки впритул до лісових масивів та перевипасу на узліссях.

Особливості біології та наукове значення:

Генерація однорічна. Зимують у фазі яйця. Личинки з'являються в травні, дорослі особини зустрічаються в липні-вересні. У серпні-вересні відкладають яйця у поздовжні щілини на стеблах рослин. Фітофаги, живляться листям граба, клена, берези та малини. Зустрічаються на трав'янистій рослинності, кущах і молодій порослі дерев на галявинах, вирубках та узліссях листяних лісів. У горах Криму мешкають на яйлах, у Карпатах - на схилах пд. експозиції нижнього лісового поясу.

Морфологічні ознаки:

Довжина тіла (у самки - не враховуючи довжини яйцекладу) 15-22 мм. Зелені з бурими цятками. Вусики щетинкоподібні, довші за тіло, у обох статей з світлими кільцями. Передньоспинка циліндрична (самка) чи різко сідлоподібна (самець). У самців на задньому, припіднятому краю передньоспинки добре виражена бурувато-червона оторочка. Короткокрилі: надкрила виступають з-під передньоспинки, однотонно бурі, іноді по боках з чорними поздовжніми смугами та білою оторочкою. Яйцеклад самки короткий (7-9 мм), поблизу вершини сильно зазубрений, від основи зубців по нижньому краю прямий. Складка поблизу основи нижньої стулки яйцекладу округла та горбкоподібна. У самців тонкі серповидні церки, не розширені в дистальній третині, закінчуються маленьким шипом. Характерною ознакою обох статей є добре виражені тонкі шипики на нижній поверхні задніх стегон.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється у заповідниках Карпат та Гірського Криму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Бей-Биенко, 1954, 1964 b; Ликович, 1959; ЧКУ, 1994; Гончаров, 1995; Heller et al., 1998; Heller, 2004; Zhantiev, Korsunovskaya, 2005; Eades, Otte, 2008.

Автор:

Т.І. Пушкар, В.М. Єрмоленко

Малюнок (фото):

Д. Савич