prevnext

Велетенський мурашиний лев західний

Acanthaclisis occitanica (Villers, 1789)

Червона книга України Велетенський мурашиний лев західнийКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Сітчастокрилі. Neuroptera.
Родина: Мурашині леви. Myrmeleontidae.

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Середземноморський реліктовий вид, який зустрічається у засушливих районах Середньої та Пд. Європи, на Пн. Африки та широкою смугою від Малої Азії до Пакистану. В Україні - пд. та Крим.

Чисельність i причини її зміни:

Рідкісний вид. Найчастіше трапляються поодинокі особини, проте місцями іноді спостерігається літ, який складається з численних дорослих особин. Вид потерпає через господарське та рекреаційне освоєння приморських пісків, їхнє заліснення.

Особливості біології та наукове значення:

Населяє переважно приморські піски та дюни з розрідженою чагарниковою чи трав'янистою рослинністю. На Пд. Європи зустрічається і в гірській місцевості до висоти у 1000 м н. р. м. Дорослі особини активні з настанням сутінків, досить охоче летять на світло. Личинки, які досягають у довжину до 30 мм, живуть у піщаному ґрунті під тонким шаром піску, де активно вишукують здобич. На відміну від багатьох інших представників родини пасток у вигляді лійок не будують. Повний цикл розвитку складає три роки.

Морфологічні ознаки:

Тіло і ноги густо вкриті довгими волосками. В костальному полі переднього крила клітинки переднього ряду плоскі, неначе сплющені, клітинки заднього ряду помітно більші, п'ятикутної форми, тіло імаго 40-49 мм.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Заповідання придатних для виду біотопів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Кривохатский, Захаренко, 1994; Известия Харьковского энтомологического общества, 1994; Определитель насекомых европейской части СССР...; Вшивкова, Дорохова, Качалова, Луппова, Мартынова, 1987; Черный, 2005; Gepp., Holzel, 1989.

Автор:

В.М. Титар

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков